RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Akcie, nemovitosti nebo půjčky… do čeho investovat?

Když máte dostatek finančních prostředků, určitě myslíte i na budoucnost. Jak se stát rentiérem a mít stálý příjem ideálně až do smrti. Jak se zajistit na stáří nebo jak si důchod alespoň výrazně vylepšit. Když máte na účtu třeba 10 milionů korun, můžete je investovat tak, aby se z vás stal doživotní rentiér. Tento pravidelný výnos vám mohou zajistit například tyto 3 typy investic – půjčky, akcie a nemovitosti. Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Půjčit a brát úrok

Klasickou investicí je peníze někomu půjčit (třeba je dát do banky) a inkasovat pravidelný úrok. Výhodou je zde pevně daný úrok, nevýhodou pak možnost, že věřitel přestane platit (pokud to není banka). Proto je potřeba dobře vybrat dlužníka a ještě lépe rozložit půjčky na více dlužníků, aby se riziko, že přestanou splácet, diverzifikovalo. Další nevýhodou takového investování je inflace. Hodnota každé měsíční splátky tak vlivem inflace postupně klesá. I proto se půjčky nebo nákup dluhopisů nedoporučují na delší časový horizont.

Koupit nemovitost a pronajímat ji

Nákup nemovitosti je sázka na jistotu. Sice je s nemovitostí a nájemníky nějaká práce, ale zase vlastníte skutečný majetek. Když náhodou některý nájemník nezaplatí, pořád vlastníte nemovitost. Dostáváte každý měsíc nájemné, které můžete postupně zvyšovat s inflací. Nejvíce se asi vyplatí investovat do komerčních nemovitostí, kde je vyšší rentabilita nájmu. Ale s makléřem na své straně můžete výhodně koupit i byty ve velkých městech a úspěšně je pronajímat. Nájemníky může kompletně řešit zkušená realitní kancelář.

Akcie mají nejvyšší výnos, ale mohou kolísat

Akcie jsou v podstatě majetkový podíl na konkrétní akciové společnosti. Když vlastníte akcie, máte právo na dividendy (podíl na zisku). Nevýhoda je, že ceny akcií mohou výrazně kolísat. V dlouhodobém horizontu však ceny akcií rostou rychleji než inflace. Když budete do akcií investovat, doporučuje se mít dostatečně široké portfolio.

Ideální je kombinovat investování do nemovitosti a akcií. Tak se vám může podařit, že budete úspěšným rentiérem, protože peníze dělají peníze.

25.5.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš ŠIMEK makléř Brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.