RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Aktuální data z úvěrového trhu za měsíc ÚNOR 2024

Růst hypotečního trhu pomalu pokračoval i v únoru. Celková produkce úvěrů na bydlení v únoru dosáhla 15,78 mld. Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za 14,73 mld. Kč a stavební spořitelny 1,05 mld. Kč. Produkce na hranici 16 mld. Kč je velmi dobrým výsledkem pro jeden z produkčně nejslabších měsíců roku, kterým únor tradičně bývá. V meziročním srovnání úvěrová produkce narostla o více jak 100 %, to je bezesporu skvělá zpráva, jen kdyby základna loňského února nebyla tak nízká. Meziměsíční srovnání je již o něco objektivnějším pohledem na realitu hypotečního trhu a únorová produkce vyšší o necelé 3 mld. Kč je dobrým příslibem do dalších měsíců roku. Hypoteční trh s postupným poklesem úrokových sazeb prostě ožívá.  

Pokud se podíváme blíže na úrokové sazby, v únoru pokračoval další viditelnější pokles sazeb na realizovaných úvěrech a to o 18 bazických bodů na hodnotu 5,35 %. Pokud by sazby klesaly podobným tempem, mohli bychom se na konci roku pohybovat na hranici 4 %. Jak je tento scénář pravděpodobný, nechme zatím bez odpovědi. Nabídkové sazby na začátku března sice narostly oproti únoru o 2 bazické body, což je ale naprosto nepodstatné. Pokles úrokových swapů se zastavil a průměrná hodnota pětiletého swapu za březen bude velmi podobná té únorové. ČNB na svém posledním měnově politickém jednání snížila svou základní sazbu na úroveň 5,75 % v souladu s očekáváním. Následující jednání ČNB o sazbách se uskuteční 2. 5. a předpokládá se další snížení základní sazby. Všechny indicie tedy ukazují na lepší časy, alespoň tedy z pohledu klientů.

27.3.2024

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.