RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Časový test se u prodeje nemovitostí prodloužil z 5 na 10 let

V loňském roce 2020 přišel konečně v platnost zákon, který zrušil daň z nabytí nemovitosti, ale současně změnil i několik dalších věcí. Jednou z nich je právě prodloužení časového testu u prodeje nemovitostí z 5 na 10 let. Tento časový test znamená, že po jeho uplynutí je možno prodat svou nemovitost bez nutnosti platit daň z příjmu (daň z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou). Naopak když ji prodáte před vypršením této doby, daň z příjmu ve výši 15 % platit musíte.

Časový test 10 let platí pro všechny nemovitosti, které nejsou určeny k bydlení, ale i pro nemovitosti, kde majitel reálně nebydlí.

Pro vlastní bydlení zůstává časový test 2 roky

Uvedený zákon nezměnil časový test u nemovitostí, kde opravdu bydlíte. Tady zůstává stejná doba, tedy 24 měsíců, ale musíte tam bydlet bezprostředně před prodejem. Po uplynutí dvou let, můžete svou nemovitost prodat bez nutnosti platit daň z příjmu. Tato podmínka minimálních 2 let se však nepoužije tehdy, pokud prodávající použije získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby.

Změna platí od 1.1.2021

Změna časového testu z 5 na 10 let platí až u nemovitostí, které zakoupíme od 1.ledna 2021. U nemovitostí zakoupených dříve platí časový test 5 let.

9.2.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.