RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Češi chtějí vlastní bydlení raději než nájem

Zdá se to logické, že téměř každý z nás chce mít vlastní bydlení raději než bydlet v nájmu. Zajímavé je, že například v Rakousku, Německu nebo Švýcarsku bydlí zhruba polovina lidí v nájmech a vyhovuje jim to. Jsou tu však dva hlavní rozdíly, které tento rozdíl vysvětlují:

  • Komunistická historie. Bývalé socialistické státy to mají vesměs podobně. Vlastnictví pro nás totiž znamená určitou jistotu, Češi si například často pořizují investiční byty jako způsob spoření, třeba na důchod.
  • Nájem je v zahraničí levnější než hypotéka. V uvedených státech, kde mají v oblibě bydlení v nájmu, vyjde měsíční nájem podstatně levněji než hypotéka. V Česku to tak není, nájemné je srovnatelné s měsíční splátkou za hypotéku.

 

Vlastní bydlení za každou cenu

Oproti západním státům jsme na tom v Česku ekonomicky podstatně hůře. Obecně platí, že do bydlení dáváme průměrně 48% čistých měsíčních příjmů, což je nepoměrně více než v Německu, Francii nebo Velké Británii. Zároveň je zde fakt, že za posledních 10 let vzrostly ceny bytů o třetinu. Přesto stále vlastní bydlení preferuje drtivá většina Čechů.

I když na to nemáme, stejně do toho často jdeme. V dřívějších letech navíc získal hypotéku skoro každý. Dnes už jsou podmínky přísnější, přesto zájem o vlastní bydlení neutuchá. Češi to řeší tak, že si pořizují levnější bydlení, staví se menší domy, pořizují se menší byty, šetří se, kde se dá. Ale hlavně bydlet ve svém.

Vlastní byt v Praze je luxus, v Brně je dostupnější

Když se budeme bavit o bydlení ve dvou největších městech, je zde markantní rozdíl. Praha je světová metropole, průměrná cena bytu je zde téměř 7 milionů korun. To je srovnatelné s třeba s Vídní, Berlínem nebo Madridem. V ještě vyšší kategorii jsou pak nejdražší města na pořízení bytu – Londýn (16 mil., Paříž 14 mil., nebo Amsterodam 12 mil.). V Brně naopak seženete byt průměrně za 4,5 milionu korun, což už je o něco dostupnější. Je to cena srovnatelná se stavbou menšího rodinného domu na vlastním pozemku v okolí Brna.

2.11.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.