RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Česko je v Evropě na 3. místě v růstu cen nemovitostí

Nárůst cen nemovitostí je běžná věc, děje se tak prakticky každý rok (s tím jde ruku v ruce inflace). Minulý rok například vzrostly ceny domů a bytů průměrně v Evropské unii o 4,2%. Na tom není nic překvapivého. Možná překvapivější je to, že Česká republika je s nárůstem o 9,9 % na 3. místě v celé Evropské unii. Vyšší meziroční nárůst cen nemovitostí zaznamenali jen v Lotyšsku (11,8%) a ve Slovinsku (18,2%). Co to znamená?

Polovina příjmů jde na bydlení

Možná byste si mohli myslet, že je to dobře, ceny našich nemovitostí přece rostou. Na druhou stranu je fakt, že s vyššími cenami bydlení se zhoršila i jeho dostupnost. Lidé dnes díky přísnějším pravidlům v bankách častěji na hypotéku ani nedosáhnou. Když už na ni přece jen dosáhnou, činí její splátka v průměru neuvěřitelných 48 % čistého příjmu domácnosti, což je opravdu hodně (meziroční nárůst ze 40 % na 48 %).

S tímto obrovským poměrem, kdy lidé platí za bydlení prakticky polovinu svých příjmů, bojuje celá východní Evropa, včetně Slovenska, Polska, České republiky a Maďarska.

Průměrná cena bytu vzrostla skoro o půl milionu

Když zprůměrujeme ceny bytů v České republice, zjistíme, že cena průměrného bytu vzrostla z 2,7 milionu na 3,13 milionu korun. Majitelé bytů se možná zaradují, ale jedna věc je, že byt má určitou hodnotu, druhá věc pak, za kolik jste ho schopni prodat.

V dnešní době jasně dominuje nabídka nad poptávkou, na trhu je spousta bytů k prodeji, ale za přemrštěné ceny. Třeba v Praze nebo v Brně se byty ještě dají výhodně prodat, v menších městech už je to horší. Když však budete spolupracovat s profesionální realitní kanceláří, a určíte rozumnou prodejní cenu, celkem rychle najdete kupce i na byty v menších městech.

31.10.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.