RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

ČNB získává větší kontrolu nad hypotékami

Během posledních 4 měsíců spadla hypoteční sazba o 20 bazických bodů. Klienti si v průměru sjednávali hypotéky se sazbou 2,8 %. Hypoteční trh se snaží rozhýbat Česká národní banka, která si vylobovala u ministryně financí Aleny Schillerové pravomoc právně regulovat úvěrové ukazatele u hypoték formou zákona.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že cílem novely je plnění mandátu ČNB udržování stability finančního sektoru. Všeobecně se očekává, že tato novela bude mít širokou podporu napříč všemi politickými stranami v parlamentu. Součástí novely jsou mírnější podmínky pro zájemce ve věku do 36 let. Tato skupina lidí by mohla získat 90 až 100 % hypotéku a vynaložit na splátku dluhu vyšší částku z příjmu.

Další zasedání ČNB je naplánováno na 26. června a nepředpokládá se, že by mělo dojít ke zvýšení sazeb. Alespoň o tom takto hovoří člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, který poukazuje na zpomalování domácí ekonomiky. Dodal, že zůstává otázkou, jak dlouhé bude časové období, než inflační tlaky přejdou od stabilizace do výraznějšího cenového ochabování.

čnb kontroluje hypotéky

Přestože ČNB v květnu zvýšila základní úrokové sazby, tak na trhu se to projevilo zlevněním a snížením sazeb téměř ve všech bankovních domech. Na hypotečním trhu se projevuje konkurenční prostředí v pravém slova smyslu a banky bojují o každého klienta. Také si banky si během posledních 5 let ověřily, že podíl klientů, kteří nesplácejí hypoteční úvěr je pouze do výše 2 %, což se dá považovat za zajištěnou investici.

21.6.2019

Další dotazy vám odborně zodpoví makléř: Ing. Jaroslav Křůpala, telefon: 732 255 891, email: jaroslav.krupala@re-max.cz 

Jaroslav Křůpala

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.