RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Co dělat, když chcete dát nájemníkovi výpověď

Když pronajímáte nemovitost, určitě máte nájemní smlouvu, kde je definováno, jestli je nájem na dobu určitou nebo neurčitou. V případě, že je na dobu určitou, pak je nejlepší dát výpověď po uplynutí doby pronájmu. Když je pronájem na dobu neurčitou, pak je potřeba dát výpověď 3 měsíce předem. Musí zde být jasně uvedeny důvody, proč výpověď dáváte. Skončení nájmu bytu upravují paragrafy 2285 až 2296 Občanského zákoníku.

Obecně také platí, že výpověď musí být písemná pouze z definovaných důvodů a nájemce musí být poučen o tom, že má právo vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti podání výpovědi soudem.

Když nájemce poruší své povinnosti nájemce zvlášť závažným způsobem, může dostat okamžitou výpověď a je povinen odevzdat byt bez zbytečného odkladu (nejpozději do jednoho měsíce). Obecně platí, že závažné porušení je například neplacení nájemného, rušení nočního klid, ničení bytu a jeho vybavení apod. Závažné porušení je definováno podle ust. paragr. 2291 odst. 2.

Nájem podle občanského zákoníku může skončit uplynutím doby, na kterou byl sjednaný, odstoupením od smlouvy, nebo výpovědí. Když máte smlouvu na dobu určitou, stejně je potřeba 3 měsíce předem prokazatelně nájemníkovi oznámit, že smlouvu neprodloužíte. Když to neuděláte, automaticky pokračuje nájem znovu na stejnou dobu, jak byl původně sjednán. Maximálně však na dva roky.

15.10.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.