RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Co dělat, když máte vážného zájemce o koupi nemovitosti

Jestliže prodáváte svou nemovitost a povedlo se vám najít vážného zájemce o koupi, gratulujeme. Ale pozor, ještě vás čeká spousta práce. V tomto článku se podíváme, na co všechno byste ještě neměli zapomenout, než prodej dotáhnete do konce. Co všechno tedy ještě musíte řešit:

  • Rezervační poplatek. I když to vypadá, že zájemce je jistý, přesto si řekněte o rezervační poplatek, který se potom logicky odečte od kupní ceny. Je to jen potvrzení vážného zájmu, neměl by to být pro kupce žádný problém. Pokud ano, je to pro vás varování hned na začátku transakce!
  • Spolupráce s právníkem. Bude se vám hodit advokát, který vám připraví smlouvy (smlouva o smlouvě budoucí, kupní smlouva, návrh na vklad do katastru nemovitostí, předávací protokol aj.). Určitě nepoužívejte nebezpečné vzory smluv z internetu.
  • Hotovost nebo hypotéka. Rychle si se zájemcem ujasněte způsob placení. Jestli zaplatí hotově respektive bankovním převodem nebo bude nákup financovat hypotékou. Jestli jde o hypotéku, projděte to se svým právníkem a zjistěte jaký bude poměr vlastních prostředků a úvěrem. Dejte pozor, aby měl zájemce financování opravdu vyřešeno a pouze vás nezdržoval v transakci!
  • Úschova peněz. S vážným zájemcem se dohodněte, kde bude provedena úschova peněz. Úschova může být bankovní, notářská nebo advokátní.
  • Katastrální úřad. Všechny dokumenty dodejte na příslušný katastrální úřad (zaplatíte 1000 Kč za kolek).
  • Předání nemovitosti. Když vše běží správně, dalším krokem je už předání nemovitosti včetně podepsání předávacího protokolu. Součástí předání může být i písemné potvrzení o tom, že jste dodali PENB (průkaz energetické náročnosti budovy).
  • Převod energií. Ihned po předání nemovitosti převeďte po dohodě na nového majitele veškeré energie a služby.
  • Daně. Na závěr budete ještě potřebovat vyřešit případné daně pro prodávajícího případně z prodeje (FO 15 % PO 19 % z rozdílu prodej – nákup, pokud nemovitost nevlastníte déle jak pět let anebo nemáte trvalé bydliště na nemovitosti delší jak dva roky). A pro kupujícího dejte pozor ať má vyřešenou daň z nabytí, musí podat přiznání na FÚ který mu daň vypočítá ze svých tabulek anebo bude muset vyhotovit znalecký posudek.

 

Je toho docela dost, že? A to je jenom zlomek těch nejdůležitějších věcí v celém procesu, který budete potřebovat. Navíc to není zadarmo. Ideální je, když vás celým prodejem provede zkušený makléř, nemluvě o tom, že vám pomůže i s hledáním toho vážného zájemce.

12.10.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.