RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Co dělat, když nedosáhnete na hypotéku

Zpřísnily se hypotéky. Je to tak, statistiky jsou neúprosné a ukazují, že na hypotéky dosáhne o dost méně lidí než v předchozích letech. Zapadli jste také do této kategorie? Nedosáhnete na hypotéku? V tomto článku se podíváme, jak se to nejčastěji řeší. Pomineme jednu variantu, ke které se můžete vždycky vrátit, a to je bydlení v pronájmu.

Společné žádosti

Nová pravidla ČNB nejvíce dopadají na tzv. singles, tedy mladé lidi, kteří bydlí sami. Zajímavou variantou tak mohou být spolužadatelé. Když máte spolužadatele, pak se posuzuje poměr výše úvěru k součtu vašich společných čistých příjmů. Společně mohou žádat manželé, partneři, ale také dítě s rodičem nebo jednoduše jiní příbuzní nebo kamarádi. Sčítají se nejen příjmy spolužadatelů, ale také jejich výdaje, případně i dluhy.

Půjčka od rodičů, rodiny, kamarádů

Ideální je, když mladé lidi podpoří rodina. Když si mohou půjčit dostatečné množství peněz od rodičů, nemusí ani o hypotéku žádat. Nebo jim půjčka pomůže na hypotéku dosáhnout. Ještě lepší je, když se nejedná o půjčku, ale o dar. Na druhou stranu takové půjčky od rodiny a kamarádů jsou nebezpečné v tom, že mohou vztahy výrazně narušit. Hlavně v případě, že nebudete schopni splácet podle vzájemné dohody.

Zástava více nemovitostí

Když máte příliš vysoké LTV, je zde varianta zastavit více nemovitostí. Mohou pomoci rodiče, partner nebo i kamarád. Musí se jednat jen o nemovitosti, na kterých žádná zástava není. LTV musí být totiž do 80 % hodnoty nemovitosti. Když si chcete koupit nemovitost za 3 000 000 Kč, musíte mít vlastních 600 000 Kč. Banka vám půjčí jen 2 400 000 Kč (80 %). Když tyto peníze nemáte, můžete si pomoci zastavením ještě jedné nemovitosti v hodnotě například 1 000 000 Kč. Obě nemovitosti dohromady (nová nemovitost + druhá nemovitost) mají hodnotu 4 000 000 Kč, takže vám banka půjčí až 3 200 000 Kč (80 %).

O možnostech financování své nemovitosti se ideálně pobavte se zkušeným makléřem, který vám odborně poradí najít vhodné řešení.

26.8.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek majitel realitky

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.