RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Co dělat s hypotékou po rozvodu

Vzít si jako pár společnou hypotéku je naprosto běžné. Když si bereme partnera, jdeme do toho naplno a s touhou, aby náš vztah vydržel navěky. Statistiky jsou však neúprosné, každé druhé manželství končí rozvodem. Jenže hypotéka se bere na desítky let, takže se může lehce stát, že hypotéka ještě není splacená a my se rozvádíme. Co v takovém případě s hypotékou?

Rozděluje se společný majetek, včetně nemovitosti, na kterou jsme si hypotéku brali. Pojďme se podívat na možnosti, jak vyřešit rozchod a společnou hypotéku:

  • Dohodnout se a platit dál. Nejjednodušší je v klidu se dohodnout. Je zde varianta, že se bude hypotéka nadále splácet jako doposud. Na tom je však docela těžké se dohodnout, protože trvá finanční závazek obou partnerů, ale v domě už bydlí jen jeden z nich. Většinou ten, kdo odchází, chce svou účast na hypotéce zrušit. To znamená převod hypotéky.
  • Převod hypotéky na jednoho z partnerů. Velmi časté řešení je převod hypotéky formou dodatku ke smlouvě na jednoho z partnerů. Zpravidla toho, kdo v domě zůstal bydlet. Dokládá se přitom majetkové vypořádání manželů, rozdělení společného jmění a příjem toho, kdo si hypotéku plánuje ponechat. Může zde nastat problém, když ten, který zůstává, nemá podle banky dostatečný příjem. Když ani jeden z partnerů není schopen hypotéku splácet sám (nebo nechce), a zároveň partneři nechtějí pokračovat ve společném splacení, je zde další varianta - prodej nemovitosti.
  • Prodej nemovitosti a rozdělení peněz. Když se manželé dohodnou na prodeji nemovitosti s hypotékou, má to také svá úskalí. Ideální je počkat na dobu končící fixace. Nemovitost se prodá a z těchto peněz se hypotéka doplatí. Zbytek si manželé rozdělí. Není to moc výhodné, ale rozchody jsou prostě náročné, a ne vždy jsou rozvádějící se manželé schopni dohodnout.

6.4.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.