RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Co je to exkluzivní smlouva a jak to funguje?

Exkluzivita (výhradka/exkluzivka atp.) v realitách znamená, že prodej nemovitosti může zajišťovat pouze jedna jediná vybraná realitní kancelář. Svěřit nemovitost více realitním makléřům v domnění, že se zvýší pravděpodobnost prodat nemovitost rychleji, se zpravidla nevyplácí. Svěření nabídky více realitním kancelářím je zpravidla kontraproduktivní, protože se informace o nemovitosti v jednotlivých nabídkách mohou lišit a to působí nedůvěryhodně. Navíc vzniká umělý převis nabídky, majitel je pak mnohdy pod tlakem realitních kanceláří a makléřů donucen cenu snížit na mnohem méně, než je skutečná hodnota nabízeného domu či bytu. Exkluzivní smlouva pomůže dosáhnout nejvýhodnější prodejní ceny na trhu.

Pokud nabízí stejnou nemovitost více makléřů bez exkluzivní smlouvy, žádný z nich se prodeji nevěnuje na 100% a klient zbytečně přichází o možnost dosažení rychlosti prodeje či vyšší ceny!

 

Prodeje uzavřené pod neexkluzivní smlouvou se mohou stát chaotickými a majitel i realitní makléři mnohdy ztrácí nad prodejem kontrolu. Makléř, který takto neexkluzivně nabízí nemovitost se snaží přesvědčit majitele nemovitosti na prodej za nižší cenu, aby získal provizi. Exkluzivní smlouva s dobrým realitním makléřem zajistí majiteli nemovitosti kompletní služby, prodej za nejvyšší možnou tržní cenu a bezproblémový průběh celého obchodu. Smlouvu je ovšem nutné podepsat za oboustranně výhodných podmínek. Součástí exkluzivní smlouvy bývá zpravidla nabídka fotografií nemovitosti od profesionálního fotografa, videoprohlídka, homestaging, kvalitní marketing a jiné nadstandartní služby. Respektive profesionální realiní makléř na úrovni nemovitost bez exkluzivity ani nenabere! 

Pokud se strachujete, že jedna kancelář nedokáže pokrýt celý trh, pak vás může uklidnit informace, že řada kanceláří mezi sebou spolupracuje na prodeji nemovitostí na základě různých dohod, družstev, nebo profesních sdružení. Vaše nabídka se tak dostane k poptávajícím klientům z několika různých kanceláří, zatímco vy komunikujete pouze s jedním makléřem. V RE/MAX se o každou nemovitost stará cca 1300 makléřů a 140 realitních kanceláří, kteří jsou jednak vázání vnitropodnikovou směrnicí ke spolupráci, pobízí je k tomu vnitřní IT systém a samozřejmě jsou k tomu školeni 

Co je to exkluzivní smlouva a jak to funguje

Dobré je také uzavření smlouvy na dobu určitou, např. 3 nebo 6 měsíců. V případě, že je klient s činností realitního makléře nespokojen, může po uplynutí sjednané doby svěřit prodej jiné realitní kancelář. Či pokud kancelář neplní, čemu se zavázala ve smlouvě může ji vypovědět většinou okamžitě. Řada klientů by chtěla uzavřít smlouvu třeba jen na 4 týdny. To je ale doba, za kterou realitní kancelář ve většině případů mnoho nestihne. Takováto smlouva je vhodná např. u pronájmů. Zemědělský pozemek nebo chalupa  bude pravděpodobně hledat zájemce déle než byt 2+1 v centru většího města. U prodeje pozemku  se smlouva uzavírá zpravidla na jeden rok, oproti tomu prodej bytu v žádané lokalitě zpravidla na 3 - 4 měsíce.

Klient je též podpisem takovéto smlouvy chráněn proti případné nedostačující spolupráci s makléřem. Pokud vás makléř zastupuje, musí mít pochopitelně závazek, že opravdu předmětnou nemovitost prodáte. Případný kupující skládá rezervační poplatek (blokovací depozitum) ve výši 5% z kupní ceny a riskuje, že o tuto částku přijde, pokud si obchod rozmyslí. Je potřeba si přesně definovat v jaké situaci a za jakých podmínek hrozí případné sankce.

Obecná zásada, která platí: Ať už se jedná o jakoukoli smlouvu, je vždy nezbytné si vše dobře přečíst a rozumět tomu co podepisujete. A v případě potřeby neváhat požádat makléře o vysvětlení. Každý správný makléř vám text vysvětlí do podrobna. Někteří klienti se exkluzivity obávají, v zahraničí je to však běžný typ spolupráce, respektive zpravidla se tam ani jinak nemovitosti neprodávají. Pokud si ke spolupráci zvolíte seriozního makléře, máte dobře sepsanou smlouvu, je exkluzivita pro vás nejvýhodnější variata prodeje.

4.10.2019

Další informace vám ráda zodpoví: Irena Rosková, telefon: 731 915 191, email: irena.roskova@re-max.cz

Irena Rosková realitní makléřka REMAX

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.