RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Co je to návrh na vklad a jak dlouho trvá vkladové řízení

Když kupujete nemovitost a celý proces úspěšně domluvíte, dostanete se nevyhnutelně ke vkladu vašeho vlastnického práva na příslušný katastr nemovitostí. Návrh na vklad je v podstatě návrh na zahájení řízení o zápisu vlastnického (nebo jiného) práva do katastru nemovitostí. Kromě vlastnického práva se dá zapsat i zástavní právo, předkupní právo, právo odpovídající věcnému břemeni, případně i jiné právo.

Převod vlastnického práva

Samotná kupní smlouva nestačí k tomu, abyste se stali majiteli nemovitosti. Převod vlastnického práva je totiž navíc podmíněn ještě vkladovým řízením. Celý proces převodu vlastnického práva k nemovitosti dokončuje teprve vklad tohoto práva do katastru nemovitostí. Řízení o povolení vkladu do katastru je zahájeno dnem doručení písemného návrhu příslušnému katastrálnímu úřadu.

Katastrální úřad pak zapíše vznik, případně změnu nebo zánik vlastnického (nebo jiného) práva. Udělá to vkladem do katastru nemovitostí až na základě pravomocného rozhodnutí o povolení vkladu.

Jak dlouho trvá vkladové řízení

Ze zákona je jasně dané, že katastrální úřad musí o povolení vkladu rozhodnout do 30 dnů, (ve složitějších případech pak do 60 dnů). Dále platí, že během prvních 20 dnů katastrální úřad pouze vyznačí plombu nebo upozornění o tom, že se dané nemovitosti týká změna právních vztahů. Během těchto 20 dnů ještě nesmí o návrhu definitivně rozhodnout.

Obecně platí, že když budete spolupracovat s realitní kanceláří, pomůže vám s veškerou byrokracií včetně jednání s katastrálním úřadem. Není to jen o hledání a prodeji nemovitosti, profesionální realitky zajistí to, aby celý proces proběhl bezpečně od začátku až do konce.

13.11.2020

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.