RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Co je to sdílené bydlení

Sdílené bydlení neboli cohousing je v zahraničí celkem běžné. Tedy o dost rozšířenější než v České republice. Princip sdíleného bydlení je v tom, že několik lidí bydlí ve stejném bytě, který je rozdělen na soukromé pokoje (každý má minimálně jeden) a společné prostory (kuchyň, sociální zařízení, televizní kout, společný obývací pokoj apod.). Ve světě takové bydlení používají mladí lidé, senioři či skupiny známých (přátelé, rodiny, několik manželských párů atd.).

Senioři v Brně

Například v Brně město v loňském roce nabídlo takovéto sdílené bydlení seniorům ve věku nad 60 let. Senioři ve sdíleném domě ušetří na nákladech na bydlení, získají společnost vrstevníků, mohou společně platit i další služby. Takováto forma společného bydlení není pro introverty, ale spíše pro lidi, kteří mají rádi společnost, jsou pozitivní a nejsou konfliktní. Senioři tak získají novou chuť do života.

Podobné projekty jsou zatím ojedinělé, ale v zahraničí jsou na vzestupu. Někdy je organizuje obec nebo město, ale stále častěji sdílené bydlení nabízejí i soukromí investoři.

Mezigenerační propojení

Například v Dánsku ve velkém domě bydlí společně několik seniorů a dvě mladé rodiny. Mají své soukromí, ale zároveň mají společnou zahradu, společenskou místnost, prádelnu, někde i kuchyň. Výhody jsou jasné – ušetří se na nákladech, budují se pozitivní mezilidské vztahy (náhradní babičky a vnoučata), lidé si vzájemně pomáhají. Propojí se senioři s mladými rodinami. Celý systém v Dánsku funguje jako komunita.

Sdílené bydlení není samozřejmě pro každého, ale stále více mladých i starých by takovou možnost bydlení uvítalo. Na to pak reagují soukromí investoři, kteří mohou své nemovitosti přestavět tak, aby tomuto formátu bydlení vyhovovaly. Spokojeny jsou tak nakonec všechny zúčastněné strany.

1.4.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek remax

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.