RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Co si zjistit, než koupíte družstevní byt

Už když jste se rozhodli pořídit si družstevní byt, jistě víte, že nebudete jeho vlastníkem, ale pouze nájemcem. Vlastníkem je nadále bytové družstvo. Je to omezení, ale dá se překousnout. O to nižší je cena družstevního bytu. Pojďme se podívat, jaké informace byste si měli zjistit, než si vyberete a koupíte konkrétní družstevní byt:

  • Družstevní dluh. Je dobré vědět, kolik činí družstevní dluh neboli anuita, kterou budete muset také splácet. Když je anuitní splátka například 2 000 Kč měsíčně, za 5 let tak zaplatíte 120 000 Kč navíc. Tuto částku si přičtěte ke kupní ceně bytu.
  • Potvrzení o bezdlužnosti. Ještě před nákupem družstevního bytu požadujte od družstva potvrzení o bezdlužnosti. Může se totiž stát, že když bude mít současný nájemce k družstvu dluhy, přejdou s nákupem bytu tyto dluhy na vás.
  • Lze byt převést do osobního vlastnictví? Určitě se hodí vědět, jestli je možné byt převést do osobního vlastnictví a za jakých podmínek. Jestliže ano, pak vám to pomůže hlavně kvůli financování, můžete jednat s bankou o hypotéce (před-hypotečním úvěrem). Jestli ne, pak od banky hypotéku dostanete jedině tak, že zastavíte jinou nemovitost.
  • Jak je to s pronájmem? Další důležitou otázkou je možnost pronájmu bytu další osobě. Je potřeba si ověřit, jestli družstvo podnájem dovoluje, a jestli za to požaduje nějaké poplatky.
  • Kolik budete platit? Důležitá je také otázka, kolik a za co budete měsíčně platit. Prodávající by vám měl dát evidenční list, kde je jasně napsáno, co přesně budete platit (do fondu oprav, za služby, splátky úvěru na rekonstrukci apod.).

 

Celkové hospodaření družstva

U nákupu družstevního bytu je největší riziko špatné hospodaření družstva. Než koupíte svůj podíl, můžete si říct o účetní uzávěrku, ze které bude jasně patrné, jak družstvo hospodaří, kolik se investovalo do oprav domu, jaké má úvěry, jaký má majetek apod. Když budete kupovat nebo prodávat družstevní byt, vyplatí se spolupracovat se zkušeným makléřem, který vás celým procesem bezpečně provede.

26.10.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.