RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

ČR: Země, zahraničním investicím zaslíbená

Dalo by se říci, že téměř na jakémkoliv trhu se poptávka projevuje se zpožděním. Také se to dá přirovnat k politické situaci, kdy vládnoucí strany dostanou často pořádně za uši až 2 roky po jejich konci ve vládě. Na trh s nemovitostmi vstupují do Čech čím dál více zahraniční investoři, a to v době, kdy ceny dosahují u různých typů nemovitostí svého vrcholu.

Investice Jihokorejců

V prvním čtvrtletí tohoto roku došlo k masivním investicím zejména z Jižní Koreje, to z jedné třetiny celkového investovaného objemu. Jihokorejci si investičně oblíbili zejména moderní kancelářské prostory. Na českém trhu hrají dlouhodobě primárně německé a americké fondy, které však teď zůstaly hluboko v závětří a nepřesáhly hranici 10 %. Mezi hlavní akvizice Jihokorejců patří administrativní centrum Main Point Pankrác na Praze 4 a komplexy Waltrovka a Rustonka. Konzultanti z investiční agentury Cushman a Wakefield očekávají, že do konce roku se bude v Čechách do komercí investovat přes 75 miliard Kč. Čistý výnos prodejce se často pohybuje od 4 do 5 % (v minulosti býval výnos 10 – 15 % !!!), což není žádná hitparáda v poměru výše investovaných prostředkům. Ale vzhledem k tomu, že se často jedná o fondy, které mají závazky vůči svým investorům tak investují velmi konzervativně. Korejské akvizice dotují banky, které se zabývají zajištěním měnového rizika eura vůči jihokorejskému wonu.

Vzhledem k vyšponovaným cenám nesou podnikatelské nemovitosti nejnižší výnos za posledních 10 let. Navíc peníze z „východu“ nutí často volit agresivní cenovou politiku (s menším výnosem).

Investice do novostaveb v Brně

V Brně investoři nekupují v takovém objemu komerční prostory, kterých je v Brně přebytek, ale zaměřili se na investiční byty (hlavně novostavby), které dnes často cenově vychází za 80 000 Kč/m2 s vidinou, že ceny nadále porostou. Tento růst cen novostaveb by mohl zastavit nový územní plán, který by měl být hotov v roce 2022. Návrh by měl začít platit od konce zmiňovaného roku a zpracuje ho Kancelář architekta města Brna. Nejpoptávanější investiční bytovou jednotkou je v Brně dvoupokojový byt do 50 m2, který se dnes pohybuje na úrovni 4.400.000 Kč. S vidinou nájmu ve výši 14 až 15.000 Kč se jedná o investici jistě rentabilní (ovšem slovo konzervativní je v tomto kontextu přehnané). Na druhou stranu i v Německu, dnes pořídíte v obdobných oblastech nemovitost za stejných podmínek ne-li nižších, a to při nesrovnatelně rozdílných mzdových podmínkách! Každopádně tento německý investiční plán může být zhacen například regulací nájemného, které by aktuálně v Německu ráda protlačila politická „levice“.

27.7.2019

Další dotazy vám odborně zodpoví makléř: Ing. Jaroslav Křůpala, telefon: 732 255 891, email: jaroslav.krupala@re-max.cz

realitní makléř jaroslav křůpala investice

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.