RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Daň z nabytí nemovitých věcí a kdo ji platí?

Daň z nabytí nemovitých věcí spravuje zákon č. 340/2013 Sb. Daň z nabytí nemovitých věcí v současné době (od roku 2016) platí každá osoba, která v České republice koupí jakoukoliv nemovitost, tedy kupující. Níže se podíváme i na možnosti osvobození od této daně.

4 % z ceny, ale z jaké?

Kupující platí 4 % z tzv. nabývací hodnoty nemovitosti, což je cena nemovitosti, kterou za nemovitost kupující zaplatil. Jestliže tedy kupujete byt za cenu 3 milióny korun, musíte odvést ještě 120.000 Kč Finančnímu úřadu.

Nemusí tak tomu být vždy. Při převodech nemovitostí kupní smlouvou totiž ve svém daňovém přiznání zjišťujete tzv. nabývací hodnotu nemovité věci. Ta je výsledkem porovnání dvou cen: ceny sjednané (skutečné kupní ceny) x nabývací hodnoty nemovitosti (75 % z ceny Směrné hodnoty nebo Znaleckého posudku). A daň zaplatíte vždy z ceny vyšší. Stát se tak totiž chrání proti účelovému krácení daní.

Kdy daň zaplatit?

Neexistuje jedno datum platné pro všechny každý převod má svoje vlastní datum. Nejlepší je, když tuto daň začnete řešit hned po zápisu vašeho vlastnického práva do katastru nemovitostí. Oficiálně máte povinnost zaplatit příslušnému finančnímu úřadu dle pravidla: nejpozději do konce 3. kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém došlo k vkladu vlastnického práva na katastru.

Na který finanční úřad jít podat daňové přiznání?

Je však třeba jít na ten finanční úřad, do jehož obvodu spadá zakoupená nemovitost. Pokud to máte daleko, vyplněné daňové přiznání můžete odeslat poštou. Variantou je i odeslání elektronicky pro ty, kdo mají elektronický podpis nebo datovou schránku.

Jaké přílohy je třeba k přiznání doložit?

  1.  písemnost potvrzující nabytí vlastnického práva k nemovitosti
  2.  vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí
  3.  znalecký posudek, formulář daňového úřadu pro stanovení směrné hodnoty
  4.  doklad o zaplacení odměny znalci (uznatelný výdaj)

Kdy jste od této daně osvobozeni?

Existují případy, kdy není potřeba daň z nabytí nemovitých věcí platit. Osvobozeni od platby jste v případě, kdy se jedná o:

  • První úplatný převod novostavby. Daň se neplatí, když jde o první úplatný převod bytu nebo domu včetně pozemku, ke kterému dojde nejpozději do 5 let od chvíle, kdy lze stavbu využívat.
  • Převod z družstva na člena. Daň se neplatí při převodu majetku družstva do vlastnictví jeho členů.
  • Převod družstevního bytu. U družstevních bytů se neplatí ani při jejich převodu, kdy vlastníkem nemovitosti zůstává družstvo, takže se převádějí jen práva k využívání bytu.
  • Když za nemovitost neplatíte, ale dostali jste ji, tak se jedná o darovací daň, která spadá pod daň z příjmu.

Bude daň z nabytí zrušena?

Ročně stát na dani z nabytí vybere cca 13,6 miliardy (dle roku 2018) a to pro stát není zanedbatelná částka. Přitom je tato daň dosti kontroverzní, daní totiž peníze, které už byly jednou zdaněny. Kupující si totiž pořizuje nemovitost za peníze ze svého příjmu, které už jednou zdaněné byly.

Změna legislativy je v začátcích. Senátoři v květnu 2019 vrátili poslancům novelu zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí. Legislativní návrh má za cíl, aby se osvobození od daně při prvním prodeji týkalo nejen jednotek v bytových domech, ale i jednotek v rodinných domech. Senátoři navíc navrhli zrušení daně z nabytí. Proto se legislativní návrh vrací do Poslanecké sněmovny. Na konečné rozhodnutí Poslanecké sněmovny si tak musíme počkat minimálně do září 2019. 

23.8.2019

Další informace vám ráda zodpoví: Eva Zádrapová, telefon: 739 095 827, email: eva.zadrapova@re-max.cz 

Eva Zádrapová Realitní makléřka

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.