RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Daně v realitách

Když vlastníte, kupujete nebo prodáváte nemovitost, setkáte se se čtyřmi typy daní, které souvisí s nemovitostmi:

  • Daň z nemovitých věcí. Této dani se také říká daň z nemovitosti. Touto daní je každoročně zdaňováno vlastnictví nemovité věci. Výše této daně závisí na lokalitě a velikosti nemovitosti.
  • Daň z nabytí nemovitosti. Tuto daň platí už od roku 2016 kupující. Daň z nabytí nemovitosti se platí ve výši 4 % z kupní ceny nemovitosti, případně ze 75 % místně obvyklé ceny, nebo ze 75 % ceny určené znaleckým posudkem (vždy z vyšší ceny, takže to nikdy nebude míň než 4 % z kupní ceny). Daň z nabytí se neplatí při prvním úplatném převodu dokončené nebo užívané jednotky.
  • Daň z příjmu. Daň z příjmu ve výši 15 % ze zisku platí prodávající v případě, že bydlí v nemovitosti kratší dobu než 2 roky, nebo nemovitost vlastní kratší dobu než 5 let, když v nemovitosti nebydlí. Zisk z pronájmu nemovitostí, jež vlastní fyzické osoby, podléhá rovněž 15 % dani z příjmu. V případech, že je nemovitost vlastnictvím společnosti (právnické osoby) a produkuje zisk, podléhá tento zisk zdanění 19 %. Čím lze základ pro výpočet daně snížit, jsou uznatelné výdaje na rekonstrukci, původní kupní cena nemovitosti, oprava, či poplatek provize realitní kanceláři, která vám prodej zprostředkovala. U pronájmu lze základ daně snížit paušálem 30% ale do maximální výše 300 tisíc korun.
  • DPH z prodeje u novostaveb. Poplatníky DPH z prodeje nemovitosti jsou pouze plátci DPH (developeři). Prodej nemovitostí, které nejsou starší pěti let (novostavby), je zatížen DPH ve výši 21 % z kupní ceny s výjimkou tzv. staveb pro sociální bydlení, které podléhají snížené, 15 % sazbě DPH. Kritéria staveb pro sociální bydlení splňují byty, jejichž celková podlahová plocha nepřesahuje 120 m2, a rodinné domy, jejichž celková podlahová plocha nepřesahuje 350 m2. DPH z prodeje nemovitosti se platí i u starších staveb, u nichž byly provedeny podstatné stavební úpravy, které si vyžádaly novou kolaudaci (rozprodání opraveného generačního domu po bytech).

Nejlépe vám se všemi daňovými povinnostmi poradí zkušený makléř, který vás i bezpečně provede nákupem či prodejem nemovitosti.

31.1.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.