RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Dojde v brzké době k poklesu cen nemovitostí?

V dnešní specifické době koronakrize se nabízí otázka, jak budou reagovat ceny nemovitostí. Budou klesat? Nikdo přesně neví, co se bude v následujících týdnech a měsících dít, ale dá se předpokládat, že současný stav ještě chvíli potrvá. K čemu povede? V tomto článku se zamyslíme nad možným (pravděpodobným) scénářem v oblasti realit.

K razantnímu poklesu cen nemovitostí nedojde

Troufáme si tvrdit, že k výraznému poklesu cen nemovitostí nedojde. Je možné, že na určitou dobu dojde k poklesu cen, ale to bude platit spíše jen u horších nemovitostí v neatraktivních lokalitách. Navíc se očekává, že když už nějaký pokles cen těchto nemovitostí nastane, bude se jednat maximálně o několik procent.

Pojďme se podívat na otázku, proč k poklesu cen nedojde. Existuje zde několik racionálních důvodů. Dá se předpokládat, že se i v Česku (stejně jako např. v USA) rozjede tisk nových peněz, ostatně i naše vláda už o tom veřejně mluví. Dále se pravděpodobně budou rozdávat tzv. helicopter money (vrtulníkové peníze) a každý občan tak dostane peníze, které předtím neexistovaly (respektive odpuštění záloh OSVČ již lze pokládat za helicopter money). Lidově se tomuto rovněž říká „shazování peněz z vrtulníku“. V USA se tisknou nové peníze, které sice nejdou přímo do oběhu, ale stlačují úrokové sazby, takže se nevyplácí spořit. Z toho jasně plyne, že výhodnější bude investovat do nemovitostí, u kterých hodnota v dlouhodobém horizontu roste. A kvantitativní uvolňování peněz dopadne možná už brzy i na Českou republiku. 

Kvalitní zdravotnictví a stabilní země

Jsou zde i důvody, proč bude v budoucnu Česká republika atraktivní i pro zahraniční investory. V době krize se ukazuje, že například české zdravotnictví funguje celkem dobře. Stejně tak česká veřejná správa zatím působí celkem schopně a celkově to vypadá, že Česko působí jako stabilní a schopný stát. To jsou také faktory, na které se dívají hlavně starší zahraniční investoři. Praha, Brno a další zajímavé lokality tak zřejmě budou v hledáčku zahraničních investorů i do budoucna. I proto by ceny nemovitostí klesat neměly.

6.4.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

REMAX Brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.