RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Dokoupení sousedního pozemku

Když chcete rozšířit svůj pozemek, jedinou možností je od některého ze sousedů odkoupit část jeho pozemku, který s vámi sousedí. A na tom se domluvit je často nemožné, nebo velmi obtížné. Přesto se vyplatí, vyzkoušet se alespoň zeptat. U některých sousedů víte, že ani nemá cenu se ptát, pozemky jiného souseda vás zase třeba nezajímají. Každá parcela i sousedské vztahy jsou specifické. V tomto článku tedy nebude obecně platný návod, jak se domluvit, ale pár tipů, jak to alespoň vyzkoušet.

Dejte vědět o svém zájmu

Když máte o konkrétní pozemek zájem, dejte sousedovi slušně vědět, že byste měli zájem. Nemusíte nabízet konkrétní sumu, ale dáte mu do hlavy možnost, která možná jednoho dne vyklíčí. I když to třeba nevypadá, nikdy nevíte, co se sousedovi honí hlavou, jaké má plány apod. Jednoho dne možná přijde sám, aby vám parcelu nabídl. Svůj zájem můžete zopakovat třeba i odlehčenou formou i víckrát. Když budete slušní a věcní, ničemu tím neuškodíte.

Když vám soused pozemek sám nabízí

Některé pozemky se těžko prodávají. Může to být úzká nudle, kde se nedá stavět, ale když s vámi sousedí, je to něco jiného. Nebo to může být zahrada, která nemá přístup ke komunikaci, ale když s vámi sousedí, tak ten přístup má. Je spousta situací, kdy vám soused může pozemek sám nabídnout. V takovém případě dobře zvažujte. Ne vždy je to výhodné, možná je i starost o další pozemek nad vaše síly. Nebo je to naopak velká příležitost, na kterou jste čekali.

Proč mít větší pozemek

Každý to má nastavené jinak, ale obecně lidé spíše po větších pozemcích touží. Mají více místa na všechno možné. Mohou mít vysněné ovce, ovocný sad, stavební parcelu pro své děti, prostor na vlastní dílnu, parkovací místa apod. Důvodů je spousta. Na druhou stranu je pravda, že čím větší máte pozemek, tím více sil vás bude stát se o něj starat.

Poraďte se s makléřem

Když máte zájem o sousedův pozemek, nebo vám ho přímo nabízí, vyplatí se konzultovat to s profesionálem. Poradí vám tipy z praxe, pomůže se vám podívat na situaci z nadhledu a možná i navrhne optimální řešení. Když se sousedem nechcete jednat osobně, pak je to opět makléř, kdo vám vytrhne trn z paty.

30.4.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní kancelář v Brně

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.