RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Efektivní zastínění

Zastínění z pohledu investice

Pokud se chystáte investovat do své nemovitosti a přemýšlíte, jak mohou žaluzie, rolety a další stínicí prvky změnit hodnotu nemovitosti, jsou přesně pro vás určeny následující řádky. Investovat do vybavení má cenu zejména v kvalitních lokalitách, kde se vyskytují kupující s vyššími příjmy a jsou ochotni za „vychytávky“ připlácet. Tedy pokud máme lokalitu, kde jsou kupující spíše s nižšími příjmy, pak podobné investice se v ceně nemovitosti mohou projevit jen z části, naopak tomu je v kvalitních lokalitách, kde investice do vylepšení nemovitosti zvedají ve větší míře její hodnotu a lukrativnost.

zastínění z pohledu investice

Co do interiéru

Zastínění interiéru oceníte především v těch nejteplejších měsících. Asi nejznámější, nejpoužívanější a nejlevnější variantou jsou horizontální žaluzie. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že se dají velmi snadno nainstalovat do oken všech rozměrů. Lamely jsou většinou vyrobené z hliníku, jehož výhodou je lehkost a vysoká odolnost. Lamely se v současné době vyrábějí v různých barvách, díky tomu je můžete sladit s interiérem. Jejich výhodou je i cenová dostupnost. Dražší variantou jsou horizontální žaluzie vyrobené ze dřeva nebo bambusu.

Méně tradiční jsou vertikální žaluzie, jejichž cena je ale vyšší. Tento typ dobře reguluje světlo, ale také tlumí hluk. Vyrábějí se z mnoha materiálů – například bavlny, polyesteru, skelného vlákna, PVC, ale také například ze dřeva. Ceny se liší právě podle použitého materiálu. Další možností je zastínění pomocí rolet. Ty dokážou velmi dobře zadržet sluneční paprsky a dokážou rovněž velmi dobře zatemnit. K dispozici jsou různé varianty barev a také vzorů. Podle typu použité látky se odvíjí i cena. Mírnou nevýhodou může být právě zatemňovací efekt, který i přes den může způsobit nedostatek světla v domě či v bytě.  Tento problém může vyřešit moderní typ rolet, který je jakousi kombinací rolety a žaluzií. Funguje na principu dvojí průhlednosti látek, která umožňuje postupné zatemňování jako žaluzie. Slabší vrstva pak propouští dostatek světla. 

Zkusit můžete také japonské stěny, které mají dvojí účinek. Jednak je můžete využít k zastínění většího prostoru, jednak je můžete použít k oddělení prostoru. Jedná se vlastně o systém zavěšených látkových panelů, které se mohou pohybovat v kolejnici podobně jako žaluzie. Na trhu je k dispozici mnoho variant a cenových relací. Pokud chcete mít opravdu jedinečnou a osobitou japonskou stěnu, existují firmy, které vám dodají japonskou stěnu s vámi vybraným vzorem.

interiérové stínění

Exteriérové systémy

Současné technologie umožňují mnoho způsobů a variant zastřešení a zastínění použitelných v exteriéru. I v tomto případě můžete využít již zmíněné žaluzie či rolety, pochopitelně ty, které jsou určené do exteriéru. Nejčastěji se jedná o tzv. předokenní žaluzie či rolety. Ve srovnání s interiérovou stínicí technikou nabízejí vyšší stupeň ochrany před slunečním zářením, a to proto, že redukují světlo a teplo již v exteriéru. Mají tak termoregulační a ochranný efekt, a navíc dokážou snížit hladinu venkovního hluku. Stále se rozšiřující variantou mohou být tzv. sceenové rolety. Jedná se o zvláštní typ předokenních rolet, které kromě ochrany dodávají budovám moderní vzhled. Tyto rolety jsou vyrobeny z umělých vláken a obaleny ochranným povlakem z PVC, díky čemuž jsou odolnější vůči nepřízni počasí než klasické látkové rolety. Jsou snadno omyvatelné a odolné vůči vlhkosti a nestandardním teplotám a také částečně světelně prostupné.

Zvolit můžete rovněž markýzy. Ty snadno zastíní terasu, balkon, zahradu nebo jiný venkovní prostor. Dobře poslouží také jako ochrana před deštěm. Markýzy regulují množství slunečního záření dopadajícího na fasádu a prosklené části, a tím zajistí optimální tepelnou pohodu a příjemné klima v interiéru. Markýzy jsou nejen skvělým stínicím prvkem, ale navíc působí i jako ochrana proti UV záření. Jejich výhodou je to, že na rozdíl třeba od rolet či žaluzií neomezují výhled z interiéru ven.

Velmi oblíbené jsou pergoly, které jednak chrání proti slunci, ale také proti větru i dešti. Kromě toho slouží také k odpočinku, relaxaci a v neposlední řadě k posezení s rodinou či přáteli. Přestože se konstrukce pergol v posledních letech výrazně změnily, jejich význam zůstává neměnný. Slovo pergola pochází z latinského výrazu pergere, což znamená krýti. Pergola tedy znamená vytvoření krytého místa či zákoutí. Úplně původně se jednalo o prvek zahradní architektury, jenž byl postaven ze dřeva. Sloužil například jako podpěra popínavých rostlin, ve formě loubí jako komunikační prvek spojující různé části zahrady či jako zdůraznění vstupu do domu. Později se pak začal výraz pergola používat pro dřevěnou konstrukci, která slouží jako přístřešek – ať už na zahradě či u domu jako jeho součást. Dřevěné pergoly se také často užívaly jako přístřešek například pro automobily.

exteriérové stínění - pergola

 

Moderní pergoly

V dnešní době si pod pojmem pergola představíme především místo, které je určené k posezení a které je chráněno před sluncem. Pergoly mohou být uzavřené či částečně uzavřené, osazené jsou buď pevným zahradním nábytkem, nebo jeho mobilní variantou. Oblíbeným materiálem pro jejich konstrukci je stále dřevo. Jedná se o přírodní materiál, který svým vzhledem i barvou přirozeně zapadá mezi ostatní prvky zahrady. I když je dřevo velmi oblíbené, v dnešní době to už zdaleka není jediný používaný materiál pro konstrukci pergol, jejichž vzhled i stavba je dnes již mnohem sofistikovanější. Z dalších materiálů se často používá také kámen, kov či pálené cihly a další.

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.