RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Finanční transakce s ruskými občany

S ohledem na probíhající válku na Ukrajině již Evropská unie přijala mnoho opatření, která mají za cíl sankcionovat Rusko a Bělorusko a jeho státní příslušníky.

Smyslem předmětných opatření je ztížit ruským státním příslušníkům, fyzickým osobám s bydlištěm v Rusku, právnickým osobám usazeným v Rusku a subjektům či orgánům usazeným v Rusku, využívání finančního systému EU, a to např. tak, že v rámci jedné úvěrové instituce (banky) nesmí hodnota vkladu jedné z výše uvedených osob přesáhnout částku 100 000 EUR (nebo jeho ekvivalent v jakékoliv jiné měně). Banky tak mají povinnost sledovat finanční prostředky na účtech svých ruských klientů. Vklady nad celkovou hranici 100 000 EUR u jedné banky musí být ze strany této banky odmítnuty. Zda banka zamítne celý vklad nebo pouze částku přesahující stanovený limit, je pouze na dané bance.

Toto opatření nedopadá na ruské státní příslušníky a fyzické osoby s bydlištěm v Rusku, pokud mají současně státní příslušnost či trvalý nebo dočasný pobyt v některém členském státě EU, EHS či Švýcarsku.

Je tak doporučeno, u případných obchodů s ruskými klienty věnovat zvýšenou pozornost, zda smluvní strany splňují podmínky, aby mohla řádně proběhnout úhrada kupní ceny, neboť nepřipsání peněžních prostředků straně prodávající by mohlo znamenat i zrušení kupní smlouvy. Veškeré AML povinnosti tím samozřejmě nejsou nijak dotčeny a je nutné je plnit i nadále (zejm. prověřit, zda účastník obchodního případu není na sankčních seznamech).

28.5.2022

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.