RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Hypotéka pro OSVČ – dokazování příjmů

Živnostníci to nemají při získávání hypoték úplně jednoduché. I když třeba vydělávají dost peněz, často optimalizují svá daňová přiznání tak, že mají stejně problém na větší hypotéky dosáhnout. Navíc jsou u nich banky opatrnější. Obecně platí, že každá banka nabízí podnikatelům jiné podmínky. A sami víte, že se obecně podmínky u hypoték během posledních 12 měsíců výrazně zpřísnily, což doléhá i na osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Když podnikáte a potřebujete na bydlení hypotéku, poraďte se se zkušeným finančním poradcem nebo přímo s realitní kanceláří, která vám bude s nákupem nemovitosti pomáhat.

Několik způsobů dokazování příjmů

V praxi jsou u bank nejčastěji 3 varianty, jak může OSVČ dokázat své příjmy. Ne každá banka nabízí všechny 3 možnosti, ale pravdou je, že vy si můžete vybrat banku, kde budete chtít o hypotéku zažádat.

  1. Výpisy z bankovního účtu

Velmi často máte u banky možnost dokázat své příjmy pomocí výpisů ze svého bankovního účtu. Banku hlavně zajímá, jaký obrat tam je. Banky obvykle požadují výpis za posledních 6 měsíců, některé i více. Tato metoda má u každé banky svá specifika a sama o sobě nestačí. Je potřeba ji ještě doplnit o daňové přiznání za poslední období. Sami musíte zvážit, jestli je tato metoda pro vás výhodná.

  1. Příjmy na základě daňového přiznání

Nejčastější varianta, kterou akceptují všechny banky. Vychází se zde z vašeho posledního daňového přiznání. Z daňového přiznání je totiž jasně vidět, jaké příjmy a výdaje máte (nebo spíše jaké jste přiznali). Přístup jednotlivých bank se lehce liší v případech, kdy podnikatelé využívají k prokazování nákladů paušály, ale to vám opět poradí nezávislý odborník nebo makléř.

  1. Příjmy na základě obratu

Možnost počítat příjmy OSVČ na základě obratu nabízejí jen některé banky. Vychází se zde z posledního daňového přiznání, ale banky zajímá pouze řádek 101, tedy ne čistý zisk, ale obrat. Tato varianta je pro spoustu OSVČ nejvýhodnější, ale opět záleží na konkrétní bance a na tom, jaké má nastavené podmínky.

Řešíte-li hypotéku jako OSVČ, určitě se poraďte s nezávislým odborníkem, ideálně s makléřem, který bude vaši nemovitost řešit.

30.8.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek majitel kanceláře remax

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.