RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak daleko od plotu je možno sázet stromy

Sousedské vztahy jsou často problematické. Jak se říká, nelepší soused je žádný soused. Přesto je potřeba se sousedy nějak rozumně vysázet. Jedním z možných sporů jsou vzrostlé stromy nebo keře na hranici vašich pozemků. Podle zákona platí, že stromy, které jsou vyšší než 3 metry, musí být vysázeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. U stromů, které jsou nižší, pak platí minimální vzdálenost 1,5 metru.

V praxi však často vidíte, že tyto hranice nejsou dodržovány. Tady pak přichází na řadu obyčejná domluva se sousedem. Když se domluvíte, můžete si prakticky sázet cokoliv kdekoliv. Když se však nedomluvíte, můžete dostat předžalobní výzvu k odstranění stromů. A to zrovna sousedské vztahy nezlepší. Když stromy neodstraníte, můžete se dostat tak daleko, že vám to bude nařízeno soudem.

Když jsou větve za plotem

V praxi se často řeší, že k sousedovi přerůstají keře nebo větve stromů. V občanském zákoníků je zakotveno, že když budou sousedovi překážet větve, může je po předešlém upozornění ve vhodném ročním období odstranit (když to neuděláte vy sami). Když sousedovi na zahradu zasahují větve keřů, může je ořezat, aniž by se vás ptal nebo vás jinak upozorňoval.

Když sázíte živý plot (tuje, habry, ptačí zob apod.), ideální je vysadit jej cca 1,5 metru od sousedova pozemku. Když sázíte stromy, které budou časem vyšší, pak by měla být vzdálenost od sousedova pozemku cca polovina dospělé velikosti stromu.

Nejlepší je se sousedem se domluvit

Nejlepší je se se sousedem domluvit a sázet strom i s ohledem na něj. Když vysadíte v rohu zahrady ořešák, počítejte s tím, že bude obrovský. Váš soused na severní straně ale nebude nadšený, protože mu zastíníte půlku zahrady. Na druhou stranu menší ovocné stromy nikomu nevadí, naopak čím více stromů a zeleně, tím lepší mikroklima, tím více ptáků a třeba i plodů, které padají sousedovi na zahradu.

29.1.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Remax Brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.