RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak darovat pozemek

Důvodů, proč svou nemovitost darovat někomu v rámci rodiny, je docela dost. Když někdo daruje své nemovitosti svým potomkům ještě za života, je to jednodušší i levnější než dědické řízení. Minimálně se ušetří poplatek notáři při vyřízení dědictví. Navíc tak může rozdělit svůj majetek podle svých představ. V neposlední řadě pak nenastanou po smrti vlastníka mezi dědici spory o majetek.

Obecně platí, že darování probíhá tak, že dárce a obdarovaný uzavírají darovací smlouvu, kde nechají úředně ověřit své podpisy a podají na katastrální úřad návrh na vklad. Vzor darovací smlouvy najdete na webu, nebo vám s ní pomůže právník či rovnou makléř. Doporučujeme na celou transakci najmout advokáta!

Výhodou je, že darování v rámci rodiny je bezplatné. Neplatí se darovací daň. Stejně tak se neplatí daň z příjmu, pokud darování nemovitosti probíhá v přímé nebo vedlejší rodinné linii, případně mezi partnery, kteří žijí ve společné domácnosti minimálně jeden rok před obdarováním. Nepříbuzné osoby ale musí dar uvést do daňového přiznání jako příjem a zdanit ho. Příbuzné osoby musí darovanou nemovitost zdanit pouze v případě, že ji do 5 let od darování prodaly.

Darovací smlouva převádí vlastnické právo k nemovitosti nebo zavazuje obdarovaného věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá. Nový vlastník se stane vlastníkem až po provedení vkladu do katastru nemovitostí.

13.10.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.