RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak důkladně prověřit budoucího nájemníka

Vlastníte byt a nemáte pro něj využití? Vy sami bydlíte v domě za městem a děti máte ještě malé? Prodat nechcete nebo nepotřebujete, protože víte, že nemovitost v čase zhodnotíte téměř vždy? Rozhodnete se tedy váš byt (dům) pronajmout někomu cizímu? Jak na to? Dnes bych vám rád poradil, jak takového nájemníka vybrat a co vše od něj chtít abyste co nejvíce snížili riziko, že vyberete špatně.

Začneme první radou: vždy žádejte před podpisem nájemní smlouvy občanský průkaz, abyste si byli jisti, že opravdu jednáte s člověkem XY tak, jak se vám představil. Spousta z nás lidem důvěřuje a občanský průkaz nepožaduje, což je zásadní chyba. Tak na to pozor!

Jak se tedy nezmýlit a kde a jak vašeho budoucího nájemníka prověřit?

  1. Sociální sítě – Mrkněte se na FB, LinkedIN nebo Instagram. Zde se můžete dozvědět spoustu informací o tom, co je člověk zač. Už z profilové fotografie lze mnohé vyčíst, podívejte se jaké vkládá komentáře, čím přispívá do diskuzí atd.
  2. Vyhledávače Google a Seznam – Jednoduše zadejte jméno anebo telefon budoucího nájemníka do vyhledávačů a zjistěte, jestli za sebou nenechal nějakou „stopu“ na internetu.
  3. ceecr.cz – Tady zjistíte, jestli váš potenciální nájemník nemá nějakou exekuci. Je potřeba upozornit na to, že tato služba není zdarma. Záznam z tohoto registru ale není drahý. Vyjde vás na 60 Kč, což beru jako investici, kterou bych za prověření budoucího nájemníka vynaložil! No, a co když se v registru nějaký záznam objeví? Hned bych takového nájemníka nezatracoval, situaci s ním proberte a zkuste ji „navnímat“. Upozorním pouze na to, že budete potřebovat rodné číslo osoby, kterou si chcete prověřit.
  4. https://isir.justice.cz/isir/common/index.do - Zde zjistíte, jestli váš budoucí nájemník není v insolvenci. Tento výpis je zdarma, ale opět budete potřebovat nějaký identifikační údaj, nejlépe rodné číslo.
  5. Výpis z rejstříku trestů – Tento výpis si musí každý potenciální nájemník o pronájem vašeho bytu obstarat sám na poště (Czech POINTU). 
  1. Trvalý pobyt – Požádejte Vašeho budoucího nájemníka o adresu trvalého bydliště a na serveru mapy.cz se podívejte, zdali na této adrese není náhodou obecní úřad. Pokud ano, z pravidla to znamená, že tento člověk je ve finanční tísni. 
  1. https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/Vyhledavani.aspx - Zde se dozvíte, jestli náhodou není váš budoucí nájemník hledaný policií ČR. Je to zdarma a určitě doporučuji se podívat. 
  1. Veřejné dluhy u zdravotních pojišťoven – Některé pojišťovny v ČR zveřejňují seznamy svých neplatičů. V Česku máme tři pojišťovny, které tyto seznamy vedou a jsou to OZP, ZP MV ČR a VZP. Mrkněte na jejich webovky, jestli náhodou zájemce o váš byt nemá dluhy u zdravotní pojišťovny.
  1. Přímá vymahatelnost – Je na zvážení každého z vás, jestli tento dokument podepisovat. Jde o dokument sepsaný notářem, za který budete muset zaplatit. O co vlastně jde? Ve zkratce, v případě, že vám nájemník přestane platit sjednané nájemné, tak je možné „přeskočit“ soud a na nájemníka rovnou poslat exekutora a vystěhovat jej z vašeho bytu. Pokud má budoucí nájemník problém takový dokument podepsat, co to o něm asi vypovídá?

Závěrem bych doporučil ať se vždy snažíte situaci toho daného zájemce navnímat a pochopit. Buďte při výběru lidští. Důležitý určitě je první dojem, který na vás zájemce o váš byt udělá na prohlídce. Přišel včas? Jak byl oblečen? Bere telefony? Volá zpět?

Na to vše se zaměřte a jsem si jist, že pokud dodržíte alespoň dvě třetiny těchto doporučení, tak nájemce, kterého vyberete, si bude vážit toho, že jste mu do užívání dali váš majetek a nebudou s ním pravděpodobně žádné větší potíže.

17.1.2020

Vlastimil Pohajda, realitní makléř. Telefon:  774 402 178, email: vlastimil.pohajda@re-max.cz 

Vlastimil Pohajda

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.