Máte vlastní studnu s kvalitní vodou? Jestli ne, pak o tom možná uvažujete. Je velmi pravděpodobné, že v blízké budoucnosti bude vlastní vrtaná studna velmi cenná komodita, obzvláště když v ní máte opravdu čistou a chutnou vodu. Když kupujete nemovitost, kvalita a existence studny na daném pozemku je nezanedbatelná informace. Pojďme se podívat na několik zásadních důvodů, proč je dobré mít na zahradě vlastní vrtanou studnu:

  • Máte vlastní zdroj pitné vody. Základem studny je mít vlastní zdroj pitné vody a nebýt tak závislí na vodě z řádu, jejíž kvalita se dlouhodobě zhoršuje už jen tím, že je v ní spousta „čistících“ látek. Vodu ze studny můžete využívat pro domácnost, i na zahradu.
  • Neplatíte vodné. Zdarma máte kvalitní vodu a neplatíte tak žádné vodné. Voda zadarmo!
  • Vrtaná studna má kvalitní vodu. Oproti kopané studni je vrtaná studna po všech stránkách lepší. Hlubší vrt zajišťuje kvalitnější vodu, protože tuto vodu neohrožuje povrchové znečištění.
  • V tlakové nádobě máte čerstvou vodu. Čerpadlo ze studny čerpá vodu do tlakové nádoby o libovolném objemu, postupně se dopouští. K dispozici tak máte stále čerstvou vodu.
  • Vrtání studny jde rychle. Oproti kopané studni máte vrtanou studnu hotovou za chvíli. Navíc je zde minimální šířka vrtu, takže nebudete mít na zahradě hromadu přebytečné zeminy.

Kontrola kvality vody

Obecně platí, že čím je studna hlubší, tím je větší šance, že bude i voda kvalitnější. Jistotu však nemáte nikdy. Například ve skalnatém podloží stačí třeba jedna puklina, aby se znečištění dostalo stovky metrů daleko. Odhaduje se, že u více než poloviny studní v České republice voda nevyhovuje hygienickým požadavkům. Proto je pravidelná kontrola kvality vody nutností.

4.7.2020

Vrtaná studna remax