RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak kontrolovat vybranou realitku

Základem je vybrat spolehlivou a zkušenou realitní kancelář, která vám pomůže s prodejem či nákupem nemovitosti. I když si vyberete realitku třeba na doporučení, vždycky se vyplatí ji i trochu průběžně kontrolovat. Tím je myšleno, že budete mít s daným makléřem během prodeje pravidelný kontakt. Takto zjistíte, jestli se na vaší „zakázce“ aktivně pracuje. Realitka sice vyřídí vše za vás, ale bude k tomu potřebovat vaši aktivní spolupráci. Nejlepší je hned se domluvit, jak bude kontakt mezi vámi a makléřem probíhat. Nevolat mu každý den, ale být informován, jak prodej probíhá (třeba jednou týdně).

První krok je smlouva, pak schválení ceny a inzerátu

S vybranou realitní kanceláří je potřeba sepsat smlouvu, kde bude jasně uvedeno, kolik bude odměna zprostředkovatele a jaké služby vám budou poskytovány. Obvykle je to příprava profi-inzerátu včetně fotek, prezentace na specializovaných serverech, home staging a další. Je dobré stanovit i prodejní cenu. Takovou smlouvu by vám měl každý férový makléř nabídnout. Během prvního týdne by tak měla být určena cena a vytvořen inzerát. Obojí byste měli osobně schválit.

Kontakt s makléřem

Když už je vaše nemovitost nabízena, může se stát, že se ozvou první zájemci už během prvních pár dní. Ale může to trvat i déle. Ideální je, když vám každý týden makléře pošle detailní report o tom, co se s prodejem vaši nemovitosti přesně děje. Podívejte se, kde všude je váš inzerát vystaven, a jestli se drží na špici díky „topování“ (když jste se na něm dohodli). Hodí se vědět i číslo, kolik lidí se na váš inzerát podívalo a kolik jich makléři zavolalo. Tento poměr odráží, jak je nastavena cena a jaký je o vaši nemovitost zájem.

Prohlídky ať řeší makléř

Když už se dostanete do fáze, kdy začnou chodit zájemci na prohlídky, můžete to nechat na makléři. Šetříte tak svůj čas a necháte prostor makléři ukázat, co umí. Jednat s lidmi, odpovídat na otázky, představit nemovitost a její výhody, to všechno je přesně parketa dobrého makléře. Můžete se prohlídek účastnit, třeba alespoň jednou, ať vidíte, jak si makléř vede, ale když věříte realitce, nechte to na makléři.

Když už máte kupce, je dobré se zeptat na úschovu kupní ceny, a jak vše proběhne. Můžete si domluvit i schůzku s právníkem nad kupní smlouvou. S dobrou realitkou nic neriskujete, ale alespoň základní kontrola se vyplatí.

26.8.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek majitel kanceláře

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.