RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak má vypadat rezervační smlouva

Když si kupujete nemovitost, vyberete si ji a dohodnete se s prodávajícím a realitní kanceláří. První dokument, který podepíšete, bude rezervační smlouva. Rezervační smlouva potvrzuje kupní cenu, a určuje termíny kroků, které budou následovat. Rezervační smlouvu obvykle podepisuje zájemce o koupi, realitní kancelář a prodávajícího. Takže u prodeje nemovitosti je dobré, když je rezervační smlouva tzv. trojstranná. U nájmu (jelikož se jedná o podstatně nižší částky) stačí rezervační smlouva tzv. dvojstranná. Každopádně je dobré ověřit si, že realitní kancelář opravdu zastupuje pronajímatele/ prodávajícího dané nemovitosti (mají spolu podepsanou zprostředkovatelskou smlouvu), zejména pokud se jedná o dvojstrannou rezervaci.

Co je potřeba ve smlouvě ošetřit

Rezervační smlouvu obvykle připraví přesně na míru realitní kancelář. Ve smlouvě je uvedeno následující:

  • Informace o nemovitosti. Nemovitost by měla být ve smlouvě specifikována co nejpřesněji. Tedy zahrnout do popisu i vše, co je předmětem prodeje – pozemky, zahrady, garáže, sklepy, vybavení …) včetně právních vad a věcných břemen.
  • Kupní cena. Velmi důležitá je kupní cena, ale také způsob úhrady kupní ceny (hypotéka anebo vlastní zdroje, a hlavně do kdy!). To potom pochopitelně řeší úschova u spolehlivé třetí strany (notář, advokát, banka aj.).
  • Výpis z katastru nemovitostí. Součástí smlouvy (příloha) může být i příslušný výpis z katastru nemovitostí.
  • Rezervační poplatek. To, že se obě strany dohodnou na rezervaci nemovitosti, stvrdí nejen podpisem smlouvy, ale kupující též rezervačním poplatkem. Pozor z bezpečnostních důvodů až po zaplacení rezervačního poplatku se stává smlouva platnou (alespoň tak je to v pravidlech RE/MAX).
  • Rezervační doba. Termíny kroků vedoucích k prodeji. V rezervační smlouvě je vždy ošetřeno, co a kdy se bude dále dít. Platnost rezervace doporučujeme minimálně na měsíc ideálně však dva.
  • Následky toho, že smlouva nebude dodržena. Rezervační smlouva by měla jasně vymezit případné následky, kdyby jedna ze stran nenaplnila dohodnuté termíny. V případě, že kupující nedodrží svoje závazky náleží polovina rezervačního poplatku majiteli nemovitosti jako kompenzace za ušlí čas atd. (viz. pravidla RE/MAX)

Rezervační smlouva už je závazek

Rezervační smlouva je závazek pro prodávajícího i kupujícího. Znamená, že v daném termínu bude podepsána kupní smlouva a nemovitost prodána. I proto je dobré, když tuto smlouvu vytvoří spolehlivá realitní kancelář, a vy si ji před podpisem řádně pročtete. Ideálně opět za pomoci zkušeného realitního makléře. Při nákupu nemovitosti jde totiž o velké peníze.

1.10.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.