Když kupujete nemovitost, například rodinný dům, je potřeba mimo jiné ověřit, jestli je předmětem koupě i pozemek, na kterém dům stojí, a také pozemek okolo domu. V drtivé většině případů to tak je, ale občas se stane, že jsou s pozemky kolem domu problémy. Kromě samotného domu totiž potřebujete mít k domu také volný přístup.

Obecně platí, že z geometrického plánu, který lze získat na katastru nemovitostí, můžete celkem jednoduše zjistit, jestli pozemek přiléhá k veřejné komunikaci.

Další informace vyčtete z listu vlastnictví. Tady je pak zase možné zjistit, jestli je zajištěn přístup k vaší nemovitosti přes jiný vedlejší pozemek prostřednictvím věcného břemene cesty. Tyto informace jsou pro kupujícího naprosto zásadní, protože se ke svému domu musí nějak dostat.

Nejjistější je při hledání a následné koupi nemovitosti spolupracovat se zkušenou realitní kanceláří nebo makléřem. Ti vám obratem zjistí o dané nemovitosti všechny dostupné informace. A ověření volného přístupu k nemovitosti k nim určitě patří.

21.11.2021