RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak postupovat při rozdělení pozemku

Dělení pozemků je běžná záležitost. Můžete pozemek rozdělit a prodat výhodněji po částech, můžete jej rozdělit a darovat mezi své děti, nebo prostě část prodat a část si nechat. Když nedojde k žádným komplikacím, dělení je celkem jednoduché. Základem je vypracování geometrického plánu, který se předá stavebnímu úřadu společně se žádostí. Dělení pozemků následně provede příslušný katastrální úřad. V tomto článku se podíváme, jak na dělení pozemku krok za krokem.

 

  1. Zpracování návrhu geometrického plánu. Úvodní geometrický plán dokážete vytvořit i sami zdarma. Stačí si vytisknout výřez katastrální mapy (online najdete na webu katastrálních map) a jasně na něm vyznačit dělení pozemku například červenou tužkou. Vyznačte také přístupy z veřejných prostranství na všechny vyznačené pozemky.
  2. Žádost stavebnímu úřadu. Stáhněte si žádost o vydání rozhodnutí o vydání pozemků, vyplňte ji, a dodejte společně s návrhem geometrického plánu na příslušný stavební úřad. Stavební úřad má ze zákona 30 dní na vyjádření.
  3. Geodet zpracuje plán. Když dostanete souhlas od stavebního úřadu, je potřeba nechat vytvořit finální geometrický plán. K tomu si musíte pozvat a zaplatit geodeta. Když máte plán v ruce, musíte jej odnést na katastrální úřad, který vám jej potvrdí.
  4. Podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Teď máte pozemek rozdělen a můžete jej prodat, darovat nebo si jej nechat. Když prodáváte, musíte sepsat kupní smlouvu, v případě daru darovací smlouvu. Dalším krokem je podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Tam musíte doložit vyplněný formulář, kupní nebo darovací smlouvu, geometrický plán, doklad, že jste vlastníkem pozemku a souhlas stavebního úřadu.

 

Rozdělení pozemků trvá cca 3-4 měsíce

Vidíte, že rozdělení pozemku je samá byrokracie. Všechno má svůj čas, na rozdělení pozemku budete potřebovat zhruba 3-4 měsíce. Můžete spolupracovat se zkušeným makléřem nebo spolehlivou realitní kanceláří, která vás celým procesem provede a pomůže vám také najít vhodného kupce. Je pravdou, že když stavební pozemek šikovně rozdělíte a prodáte po částech, obvykle utržíte více peněz. Je to však pracnější.

8.11.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek realitní makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.