RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak předat nemovitost

Když už máte za sebou vše podstatné kolem prodeje nebo nákupu nemovitosti, přichází poslední úkon, a to je předání nemovitosti. Navíc je zde poslední šance k nějaké reklamaci stavu nemovitosti. Toto předání nejčastěji probíhá nejpozději do 14 dnů od zápisu do katastru nemovitostí (není-li dohoda jiná). Před předáním by měl bývalý majitel nemovitost vyklidit, a to včetně sklepu, garáže apod. V tomto článku se podíváme přímo na den D, tedy na den předání nemovitosti.

Den předání nemovitosti

V den předání a zároveň převzetí nemovitosti je potřeba udělat několik nezbytných úkonů. Tady jsou:

  • Zkontrolovat nemovitost. Při převzetí si ještě jednou naposledy zkontrolujte nemovitost. Jestli se něco nezměnilo, nejsou zde nějaké zjevné vady, o kterých jste nevěděli nebo se o nich nemluvilo, či vám připadá něco podezřelé. Kdybyste něco našli, uveďte to do předávacího protokolu.
  • Zapsat stavy měřičů. Velmi důležité je zapsat aktuální stavy měřičů všech energií – studená voda, teplá voda, plyn, elektřina aj. Z toho pak bude jasné vyúčtování, co platí bývalý majitel a od kdy platíte vy.
  • Převzít záruční listy. Jestliže jsou v bytě spotřebiče v záruce, přeberte si od nich záruční listy i případné manuály. Mezi časté spotřebiče, které v bytě zůstávají patří pračka, lednička, myčka, termostat, kotel aj.
  • Převzít klíče. V neposlední řadě si dejte pozor na předávku klíčů. Jasně si poznamenejte, který klíč od čeho je. Nezapomeňte na klíče od hlavního vchodu, od sklepa, od interiérových dveří nebo schránky. U vstupních dveří nejlépe co nejdříve vyměňte zámek.
  • Sepsat předávací protokol. V den předání nemovitosti budete společně s druhou stranou a nejlépe i svým makléřem tvořit jednoduchý předávací protokol. Tady se zaznamenávají všechny důležité informace o nemovitosti. Jsou zde uvedeny stavy měřičů, informace o prodávajícím a kupujícím, případně nějaké poznámky ke stavu nemovitosti.

Jestliže jste vše výše zmíněné zvládli a obě strany podepsaly předávací protokol, akce je úspěšně u konce. Předali jste nebo jste převzali nemovitost, která už má nového majitele. Doporučuje se celý prodej a nákup řešit se spolehlivou realitní kanceláří, která mimo jiné zajistí bezpečnost takovéto velké transakce.

26.8.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek majitel kanceláře

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.