RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak prodat družstevní byt

Když máte byt v osobním vlastnictví, všechno je jednodušší. Na katastru nemovitostí jste zapsán jako vlastník. Oproti tomu u družstevního bytu nejste vlastníkem bytu, když družstevní byt prodáváte, neprodáváte přímo byt, ale pouze svá členská práva v bytovém družstvu. Vlastníkem bytu pořád zůstává bytové družstvo, takže se vlastník bytu na katastru nemění. 

Když se chystáte prodat družstevní byt, ideální je oslovit zkušenou realitní kancelář, která vám s prodejem pomůže. Prodej družstevního bytu se podobá prodeji bytu v osobním vlastnictví, jen musíte komunikovat s bytovým družstvem. S tím vám také pomůže makléř. Hlavně vám však pomůže najít kupce. Počítejte však s tím, že za družstevní byt získáte o něco méně peněz, než kdybyste prodávali byt v osobním vlastnictví.

K prodeji budete nejspíše potřebovat následující:

  • Nájemní smlouva a evidenční list. Zájemci o koupi ukážete nájemní smlouvu, čímž potvrdíte vlastnictví bytu. Evidenční list zase ukazuje měsíční zálohy (energie, fond oprav, splátka úvěru na dům apod.)
  • Stanovy družstva. Díky tomuto dokumentu získáte informace o tom, komu vůbec můžete družstevní podíl prodat. Hrozí nemožnost prodat družstevní podíl cizincům anebo právnickým osobám. Dále ve stanovách naleznete, jestli je vůbec možné byt pronajmout (podnajmout).
  • Informace k úvěru. Když má dům komerční úvěr, nový vlastník bude chtít vědět, kolik zbývá doplatit, kolik bude muset on doplatit a další informace k úvěru.
  • Potvrzení o bezdlužnosti. Kupující, případně i banka budou chtít vidět potvrzení o bezdlužnosti.
  • Jak získat byt do osobního vlastnictví. Další častá otázka kupujícího míří na osobní vlastnictví. Jaké jsou podmínky? Lze byt vůbec do osobního vlastnictví převést?

V praxi převod probíhá tak, že uzavřete s kupujícím smlouvu o převodu členských práv a smlouvu o úschově. Smlouvy se doručí na družstvo a peníze přejdou na účet prodávajícího. Ideální je, když vás celým procesem provede zkušený makléř. Někdy se totiž vyplácí anuita nebo komerční úvěr, případně jsou v případu další komplikace. Fakticky se celý převod dá stihnout výrazně rychleji než u bytů v osobním vlastnictví. Byt je po předložení smlouvy převeden v podstatě okamžitě.

16.12.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.