Když máte hlučné sousedy, je to nepříjemné. Hluk může způsobovat spousta faktorů a aktivit. Například sousedova pračka, běhající děti v bytě nad vámi, křik a hádky ve vedlejším bytě i rušná ulice pod okny. Zvukovou izolaci můžete částečně řešit sami, ale něco je nejlepší si vyříkat se sousedy.

Sami si můžete pořídit nová okna s lepšími zvukově izolačními vlastnostmi, pomůže i stínící technika. Další možností je koupit si domů velké zelené pokojové rostliny, třeba fíkusy, které také částečně pohlcují hluk. Když vám skřípe podlaha, kupte si koberec. Nakonec je však nejúčinnější domluvit se sousedy, odkud nadměrný hluk přichází.

Domluva se sousedy není vždy růžová, sousedy si totiž bohužel nevybíráme, ale určitě to slušně zkuste. Ideální je sousedům říct, co vás trápí, a navrhnout i řešení. Můžete se domluvit, že po 20 hodině sousedi nebudou prát, v brzkých ranních hodinách zajistí, aby jejich děti doma neběhaly a nedělaly hluk, nebudou mít v noci puštěné rádio nebo jinou muziku naplno apod.

Když se se sousedy nedomluvíte

V případě hluku můžete vycházet z obecních vyhlášek stanovujících hlukové limity přiměřeného hluku, které nesmí být v denní a noční hodiny překročeny. Když se se sousedy nedohodnete a oni jsou stále hluční, můžete se obrátit jednak na obecní úřad nebo v nočních hodinách také na policii. Je to dost extrémní řešení, ale když se opravdu nelze se sousedy domluvit, je to asi jediná cesta :/

18.7.2021