RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak rozdělit majetek mezi své děti ještě za života

Dědické řízení a vůbec dědictví bývá v mnoha rodinách důvodem k hádkám. I když si myslíme, že jsme své děti dobře vychovali a ony spolu budou dobře vycházet, v praxi to bývá složitější. Do hry se totiž dostávají jejich manželé a manželky, a vztahy v celé rodině jsou zase složitější. Někdo si nechce představovat bitvy o dědictví a většinu majetku rozdělí dětem už během svého života.

Promluvte si o dědictví s dětmi

Rodiče obvykle uvažují tak, že rozdělí majetek svým dětem rovným dílem. Může to vypadat tak, že jeden syn dostane chalupu, druhý syn byt a třetí syn hotovost v podobné výši, jako je cena chalupy či bytu. Důležité je probrat své nápady s dětmi. Má první syn zájem o chalupu? Nevadí vám, že druhý syn potřebuje peníze a byt obratem prodá? Nechtěl by třetí syn místo peněz zmíněnou chalupu? Když se s dětmi rozumně dohodnete, je to ideální řešení. V běžném životě však nastávají nejrůznější spory a komplikace ohledně majetku prakticky pokaždé.

Závěť, dědická smlouva a svěřenecký fond

Když budete chtít dědictví řešit alespoň na papíře, pak máte několik nástrojů, které můžete využít:

  • Závěť. Závětí nelze z dědictví vynechat neopomenutelné dědice, kterými jsou vaše děti. Umožňuje však zmenšit případný dědický podíl některých dětí, na který by jinak měly automaticky nárok. Pokud jsou jedinými dědici vaše dospělé děti, pak by se v dědickém řízení majetek mezi ně dělil rovným dílem. Závětí můžete snížit dědický podíl někomu z nich na minimum (u zletilého dítěte je to 1/4 jeho zákonného podílu).
  • Dědická smlouva. Dědická smlouva je nadřazená závěti. Můžete její pomocí přesně definovat, kdo a za jakých podmínek dostane jaký majetek. Umožňuje, aby se někteří dědici svého dědického nároku předem zřekli a uvolnili tím místo zbylým dědicům. Využít toho můžete například v situaci, kdy některý z dědiců dostal darem své dědictví již během vašeho života – například jste mu dali nemovitost nebo peníze.
  • Svěřenecký fond. Svěřenecký fond je nástroj, který vám umožňuje do něj převést veškeré dědictví, a tím obejít i neopomenutelné dědice a rozdělit dědictví zcela podle vašeho uvážení. Také se však jedná o nástroj nejsložitější.

Dělení majetku je celkem náročné, ale vyplatí se k němu postavit čelem ještě za života.

27.4.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.