RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak rozseknout spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví může být problematické. V tomto článku se podíváme co dělat, když už je spoluvlastnictví neudržitelné a vy z něj chcete vycouvat. Vždy je nejlepší, když už chcete svůj díl spoluvlastnictví prodat, dohodnout se se všemi spoluvlastníky na společném prodeji, případně jim nabídnout k odkupu svůj díl. Ne vždy je to však možné. Pojďme se postupně podívat na všechny základní možnosti, které máte, když chcete prodat svůj díl:

  • Dohoda se spoluvlastníky na prodeji. Ideální variantou je, když se dohodnete na tom, že se nemovitost prodá, a vy se o peníze získané prodejem rozdělíte. Tady nikdo nic neztrácí, ani nemá zbytečné náklady. Tuto variantu vyzkoušejte jako první.
  • Prodej svého dílu spoluvlastníkům. Jestliže ostatní spoluvlastníci nemovitost nechtějí prodat, pak je zde druhá varianta, a tou je odkup vašeho dílu spoluvlastníky (případně naopak vy odkoupíte jejich podíl). Tady lidé často narážejí na rozdílné představy o ceně nemovitosti.
  • Prodej svého dílu třetí osobě. Další variantou je prodat svůj díl někomu úplně jinému. Není to moc výhodná varianta, protože nejspíše díl prodáte dost pod cenou. Cena záleží na mnoha faktorech, jedním z nich jsou postoje a záměry dalších spoluvlastníků. Právě tito spoluvlastníci jsou často důvodem, proč se odkupní cena sníží. Navíc mají spoluvlastníci předkupní právo, takže jim musíte svůj díl nabídnout za stejnou cenu jako třetí osobě a oni jej mohou odkoupit.

Vyřešení spoluvlastnictví soudní cestou

Poslední variantou je požádat soud o vypořádání spoluvlastnického podílu. Zákon dává 3 možnosti tohoto vypořádání:

  1. Rozdělení společné věci.Jestliže je to technicky možné, soud se nejspíše přikloní k variantě rozdělení.
  2. Přikázání společné věci za přiměřenou náhradu. Další možností je situace, že soud rozhodne o přikázání podílu jednomu nebo více spoluvlastníkům za úhradu. Podmínkou je, že spoluvlastník má o podíl zájem a je schopen ho ostatním uhradit.
  3. Dražba nemovitosti. Jestliže nelze nemovitost rozdělit, ani přikázat některému ze spoluvlastníků a majitelé se nedomluví, jak situaci vyřešit, tak soud rozhodne o prodeji ve veřejné dražbě. To platí i v případě, že jeden ze spoluvlastníků má o podíl zájem, ale nemá finanční prostředky k úhradě.

Ve výsledku je nejlepší domluvit se s dalšími spoluvlastníky, případně jim svůj podíl prodat. Každopádně je rozumné na celé akci spolupracovat se zkušenou realitní kanceláří která zajistí aby prodávající dostal, za svůj majetek odpovídající hodnotu.

16.9.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.