RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak se rozloučit s dlouholetým nájemníkem

Když máte dlouholeté nájemníky, nejspíše jste s nimi byli během těch let spokojeni. Jestliže u vás vydrželi tolik let, znamená to, že platili pravidelně nájem a nebyly s nimi výrazné problémy. To není úplně samozřejmé, takže se sluší jim za spolupráci poděkovat. Ať už dlouholetí nájemníci odcházejí z jakéhokoliv důvodu, je potřeba vyřídit i několik praktických věcí. Od vratné kauce, přes kontrolu stavu bytu, až po přepsání energií.

Praktické záležitosti

Pojďme se podívat na to nejdůležitější, co budete s odcházejícími nájemci nejspíše řešit:

  • Přepis energií. Jestliže jsou energie psány na nájemníky (je to logické a rozumné), pak je potřeba přepsat vodu, plyn, elektřinu i internet buď na nové nájemníky, nebo zpátky na sebe.
  • Vratná kauce. V případě, že jste na začátku nájmu vybrali vratnou kauci, je ji potřeba nájemníkům vrátit. Můžete se domluvit, že nemusí platit poslední nájem, nebo peníze vyplatit. Jestliže se v bytě něco zničilo (nepočítáme běžné opotřebení bytu), může se to z kauce stáhnout.
  • Kontrola stavu bytu, nábytku a vybavení. Samozřejmostí je důkladná kontrola bytu po nájemnících. Když uvidíte nějaké výrazné problémy, promluvte si o tom s nájemníky. Mohou to opravit sami, ale lepší je, když si to po jejich odchodu opravíte sami, jen si od nich na to vezmete nějaké peníze (ideálně z kauce).
  • Odkup nového nábytku a vybavení. Když nájemník nakoupil nějaké nové vybavení bytu, které si nechce odvézt a vám se zamlouvá, můžete se domluvit na jeho odkupu za rozumnou cenu. Může to být velká skříň, lednička, kamna, pračka nebo cokoliv jiného. Když nic z toho nechcete, měl by si to nájemník odvézt.
  • Úklid a vymalování. Nájemník by měl byt logicky co nejlépe uklidit. Co se týká vymalování, je to otázka dohody. Je možné, že nový nájemník bude chtít jinou barvu stěn. Když už tedy vymalovat, tak na bílo.

Když vyřešíte praktické věci, je čas se s odcházejícími nájemníky rozloučit a poděkovat jim. Pomohli jste si navzájem.

5.1.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.