RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak si vybrat bazén

Bazénů najdete na trhu mnoho. Liší se velikostí, tvarem, materiálem, ale rovněž cenou. Díky tomu si každý pro sebe najde ten vhodný. Odborníci doporučují výběr bazénu neuspěchat, protože bazén je dlouhodobou investicí. Pokud si vyberete takový, který dokonale vyhovuje vašim potřebám, bude vám sloužit mnoho let. Co vše musíte vzít v úvahu, než si bazén koupíte? Za prvé je to typ bazénu, dále jeho velikost a tvar, potom také hloubka a v neposlední řadě rovněž jeho umístění. Ještě před koupí zvažte to, jaké příslušenství budete potřebovat, důležité je rovněž to, zda budete chtít bazén zastřešit. Existují totiž typy bazénů, jejichž zastřešení je buď nemožné, nebo složité a nákladné. Proto zvažte opravdu všechny faktory, než si vyberete právě ten svůj bazén.

jak si vybrat bazén k RD

Jednoduché řešení

Nejlevnějším a nejjednodušším řešením jsou tzv. nadzemní bazény. V jejich případě není potřeba zabývat se složitou instalací. Bazén koupíte, sami sestavíte a můžete zahájit koupací sezonu. Tyto bazény jsou cenově dostupné a rovněž jejich údržba je snadná a finančně nenáročná. I z tohoto důvodu patří tyto typy bazénu mezi nejoblíbenější na českém trhu. Vybrat si můžete tvar kruhu nebo oválu. Co se týče materiálu, nejčastěji se používají dvě varianty. Prvním jsou bazény s nafukovacím obvodovým prstencem. Tyto bazény Dlouhodobým hitem jsou sklolaminátové bazény, a to díky své estetice i jednoduché instalaci. Na snímku model Gemini od Mountfieldu. jsou nejjednodušší na sestavení. Pouze rozložíte bazén na rovné ploše, nafouknete obvodový prstenec a napustíte vodu. Stěny se už tlakem vody samy zvednou. Po ukončení koupací sezony zase jen vypustíte vodu, vyfouknete obvodový prstenec a bazén složíte a uklidíte.

Nevýhodou těchto bazénu je však to, že se mohou snadno poškodit – například propíchnout. Nedají se také zapustit do země a jejich zastřešení je nákladné. Výhodou je naopak to, že bazén ke koupání připravíte doslova během několika minut.  Tyto bazény jsou dostupné v několika velikostech. Vyšší průměry obsahují vzpěry, díky nimž snadno sestavíte obvodovou konstrukci, která nese stěny bazénu.  Druhou variantou jsou potom nadzemní bazény, jejichž stěny jsou z hlubokotažného ocelového plechu. Tyto bazény mohou být také zcela nebo jen částečně zapuštěné do terénu. Jejich instalaci byste rovněž měli zvládnout sami.  Díky své konstrukci jsou tyto bazény vhodné také k instalaci ve svahu. Část konstrukce může být nad zemí a část je zapuštěna pod zem. K dispozici jsou rovněž v několika velikostech.

Dlouhodobým hitem jsou sklolaminátové bazény, a to díky své estetice i jednoduché instalaci.

Pro náročnější uživatele

Náročnější uživatelé si mohou vybrat z mnoha variant provedení. Konstrukce složitějších bazénů však vyžaduje jednak úpravy terénu, jednak spolupráci s odbornou společností. Na výběr je už mnohem více tvarů než jen kruh či ovál. Tyto bazény mohou být i hranaté, ale mohou mít také atypické tvary, jako je například ledvinka. Velmi oblíbené jsou například kompozitní bazény. U nich si můžete navolit víceúrovňové dno, které může být ve výši od 90 až do 266 centimetrů. To znamená, že na jedné straně můžete mít menší hloubku než na straně druhé. Bazén je vytvořen ze speciálních panelů z vysokopevnostních kompozitních materiálů. Vzhled dodává dnu i stěnám fólie, která je dostupná v desítkách dekorů. V případě potřeby je tak možné fólii kdykoliv vyměnit a s tím změnit i vzhled bazénu. Tento typ bazénu je možné umístit jak do interiéru, tak do exteriéru.

Další možnou volbou jsou sklolaminátové bazény. Jejich největší výhodou je to, že vana bazénu je tvořena z jediného kusu, což vytváří hladký povrch bez jediné sváry. Montáž bazénu díky tomu trvá jediný den, pokud jsou již hotové všechny přípravné práce, jako je výkop a jeho úprava. Sklolaminát je materiál, který neoxiduje, nekřehne, je tepelně a tvarově stálý a velmi odolný proti mechanickému poškození. Další variantou jsou bazény keramické. Jedná se vlastně o sklolaminátovou skořepinu, která je doplněna keramickým jádrem. Keramické bazény jsou odolné proti prosakování vody stěnou bazénu, jsou chráněné proti UV záření a rovněž jsou vhodné pro slanou úpravu vody. Pevná a tvarově stálá konstrukce a dobrá izolace brání tepelným ztrátám vody. Mezi novinky na trhu patří tzv. přelivový bazén, což je speciální technologie, kterou nabízí například společnost

Albixon, jež patří mezi přední dodavatele bazénů na českém trhu. Tento typ obsahuje přelivovou zaoblenou hranu, která umožňuje nejen bezpečnější koupání, ale i naplnění bazénu po okraj. Přelivová hrana totiž zaručuje okamžitý odvod znečištěné povrchové vody. Při koupání se také netvoří vlny. Pokud se přelije voda, přeteče do záchytných žlábků a po absolvování očistného procesu je vrácena zpět do bazénu. Ani mililitr vody tak není zbytečně vyplýtván.

Bazén u rodinného domu

 

Zastřešení a zakrytí

Existuje několik možností, jak zastřešit či zakrýt bazén, což má hned několik pozitivních efektů. Je to především bezpečnost, čistota vody a teplota vody. Nejekonomičtější variantou a naprostým základem jsou krycí a solární plachty. Ty se používají převážně u nadzemních bazénů kruhových či oválných. Ať už jsou to bazény nafukovací či s pevnější konstrukcí. Krycí plachta se snadno natáhne na bazén a uchytí se pomocí lanka. Krycí plachty také snižují spotřebu bazénové chemie a zabraňují výparům vody. Nejjednodušší varianty jsou v modré barvě. Existují i plachty zeleno-černé. Ty jsou určeny už pro větší bazény. Disponují několika vrstvami, které jsou odolné proti UV záření, což zvyšuje životnost plachty.

Užitečné mohou být i solární plachty, které využívají slunce k ohřevu vody. Během chladnějších nocí či dnů dokáže solární plachta udržet teplo uvnitř bazénu. Plachty jsou standardně vyráběné v několika průměrech dle rozměru bazénu. V případě větších ploch vám vyrobí plachtu na míru – včetně navíjecích zařízení.  Další možností kromě použití plachet jsou přístřešky. Nejčastěji jsou vyrobené z PVC materiálu, jejich složení je velmi rychlé a nenáročné a kromě zastřešení bazénu se využívají také jako forma altánu, kam se můžete schovat na zahradě před sluncem. Výhodou tohoto typu zastřešení je to, že ho můžete snadno přenést, kam potřebujete.

Můžete rovněž také využít přenosné zastřešení pro zapuštěné bazény, které má v nabídce společnost Mountfield. Produkt je vyroben z lehké trubkové konstrukce z hliníkové slitiny, která je pokrytá speciální odolnou fólií. Zastřešení je možné otevřít ze všech stran a získat jen stříšku nad bazénem. Pro náročnější uživatele jsou připraveny různé formy zastřešení bazénů, jejichž výhodou je to, že dokážou prodloužit koupací sezonu až o tři měsíce bez nutnosti ohřevu vody. Existují dva základní typy. První slouží k zakrytí bazénu, to znamená, že pokud se chcete koupat, musíte zastřešení odkrýt. Náročnější varianty pak umožňují koupání i za nepříznivého počasí, kdy si můžete užívat plavání pod střechou. Tato varianta je samozřejmě složitější jak ekonomicky, tak z hlediska prostorové náročnosti.

Co se týče tvaru, využívá se převážně obloukový, možné jsou ale také jiné tvary, které dodají bazénu dojem luxusnosti. Pokud máte atypický tvar bazénu, dodavatelé jsou schopni vám vytvořit zastřešení na míru. Řešení se pro vás najde i v případě, že je váš bazén situován příliš blízko domu. V takovém případě je ideální využít zastřešení, při němž bude jedna strana ukotvena na zem a druhá na zeď.

Vybírat můžete také z několika typů konstrukce. Velmi oblíbené je posuvné zastřešení, kdy se bazén odkrývá postupně pomocí tzv. kolejiště. To může být prodlouženo tak, aby se dalo zastřešení odsunout zcela mimo bazén. Hitem posledních let je ale lamelové zakrytí, které se velmi dobře hodí pro bazény obdélníkových či netypických tvarů, jako jsou zkosené rohy či výklenky. Lamelové zakrytí po rozvinutí pluje na hladině a ani složené nezabírá příliš místa. Na výběr je v několika barevných provedeních. Také u lamelového zakrytí je možné využít pojízdný naviják. Ten je dodáván buď s ručním pojezdem, nebo na dálkové ovládání.

Zastřešený bazén

 

Slaná voda

Ještě před několika lety byla úprava vody pomocí chlóru jasnou a takřka jedinou volbou. Nyní už to tak jednoznačné není. Stále více se prosazuje úprava vody pomocí soli. Jako všechno – tak i obě technologie mají svá pro a proti. Chlór výborně účinkuje proti bakteriím a virům. Dávkování chemických přípravků je jednoduché a jasné, údržba vody je v tomto případě velmi snadná. Nevýhodou je naopak typický zápach, chlór může způsobovat alergickou reakci na kůži i zčervenání očí. Naproti tomu sůl je vhodná i pro alergiky, nepůsobí pálení a červenání očí. Má antiseptické účinky. Nevýhodou je složitější systém dávkování a tím pádem složitější údržba vody. Po delší době může také sůl způsobit poškození nerezových částí bazénů. Sůl totiž působí na kov, který koroduje. Nevýhodou je rovněž to, že se častěji na stěnách bazénů usazují nečistoty. Mnoho lidí se domnívá, že použitím mořské soli si v bazénu vytvoří mořské prostředí. To je ale omyl. Koncentrace soli v bazénu bývá 0,4–0,5 procenta, zatímco sůl v moři se nachází v koncentraci až 3,5 procenta. Soli dávají přednost odpůrci chemického čištění. I voda ošetřená solí ale obsahuje chlór. Jak to vlastně funguje? Pro úpravy vody solí je zapotřebí nainstalovat solonizační jednotku. Ta funguje na principu elektrolýzy. Využívá slanou vodu a přeměňuje ji na potřebné látky pro boj se znečištěním – zejména tzv. volný chlór. Ten nezapáchá jako běžný chlór, nemění ani chuť vody a je šetrný vůči lidskému organismu. A i přesto je účinný a okamžitě vodu dezinfikuje. Nevýhodou solonizační jednotky je vyšší pořizovací cena oproti nákladům na chemické přípravky. Jedná se však o jedinou investici. Není třeba ani pravidelně kontrolovat stav vody. Solonizační jednotka sama upozorní, že je třeba doplnit novou dávku soli.

 

Stavební přípravy

Pokud jste si vybrali jiný než nadzemní bazén, nevyhnete se nezbytným stavebním pracím. Co vás čeká a nemine? Nejprve najděte vhodné místo, kam umístíte svůj bazén. Následuje vykolíkování, výkop, úprava výkopu (například vysypání pískem a štěrkem) a instalace odvodnění. Následuje umístění bazénového skeletu a montáž bazénové technologie, například filtračního zařízení. V této fázi rovněž dochází ke zkoušce tzv. zavodněním. To znamená, že se musí napustit určité množství vody, aby se zjistila těsnost spojů a ověřilo se, zda voda někde neuniká. Pokud je vše v pořádku, pokračuje se obetonováním boků bazénu, ukotvením stěn skeletu bazénu a úplně na závěr dojde i k úpravě okolí. Pokud je součástí dodávky i zastřešení, provede se rovněž jeho montáž.

Stavební přípravy u bazénu

 

Nezapomeňte na doplňky

K bazénu patří celá řada doplňků, bez kterých se neobjedete. Ať už je to filtrační zařízení či bazénové schůdky, které jsou nutností u hlubších bazénů. Standardem se už dnes stávají solární sprchy či bazénové vysavače, u hlubších bazénů nechybí skokanská prkna. Pokud ale chcete „něco navíc“, máte z čeho vybírat. Doplňků je totiž celá řada a záleží jen na vašich možnostech a preferencích. Jednou z možností je instalace protiproudu. Dnes je možné tento prvek uplatnit i v menších nadzemních bazénech. Pro ty se hodí závěsné protiproudy, které se dají použít i v již vybudovaných bazénech. Dají se výškově nastavit podle výšky vašeho bazénu. Vodní proud si můžete regulovat a ovládání je pohodlně přístupné zevnitř bazénu.

Druhou variantou jsou zabudované protiproudy, které jsou instalovány přímo ve stěně bazénu. Pokud tento prvek chcete zabudovat, je s tím třeba počítat už při samotném plánování. Protiproud je rovněž možné regulovat, a tak je vhodný jak pro rekreační, tak pro náročnější plavání. Některé zařízení je možné nastavit na takový výkon, že se váš bazén ve vteřině promění ve vířivku. Velmi oblíbeným a rovněž estetickým prvkem jsou chrliče vody, které jsou vyrobené z kvalitní nerezové oceli. Chrliče se instalují na okraj bazénu a propojují se pomocí samostatného cirkulačního okruhu. Dalším doplňkem, který je však třeba instalovat společně s bazénem, je podvodní osvětlení. To se umisťuje do skeletu bazénu, proto není možné ho dodatečně přidat. Bazénové světlo je na výběr buď v halogenovém nebo LED provedení a vybrat si můžete rovněž z několika barevných clon.

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.