RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak to máte s úvěrovými registry?

Úvěrové registry shromažďují informace o zákaznících finančních institucí. Některé zaznamenávají jen problémy se splácením, jiné zaznamenávají všechny, kteří mají pohledávky. Když podepisujete úvěrovou smlouvu, souhlasíte tak s tím, že budete zařazeni do registrů. A tyto úvěrové registry pak banky i nebankovní instituce používají při rozhodování, jestli dosáhnete na hypotéku nebo na jakýkoliv další úvěr. I proto je dobré vědět, jak na tom s úvěrovými registry jste.

Spoustě lidem se stane, že řeší vše kolem hypotéky a nakonec zjistí, že jim banka hypotéku nedá kvůli negativním zápisům v registru. To se může stát celkem jednoduše. Například jste dlužili za telefon, měli jste skluz s placením zdravotního a sociálního, nedoplatili jste včas kontokorent apod.

4 úvěrové registry

V České republice fungují 4 úvěrové registry:

  • Centrální registr úvěrů. Tady jsou obsaženy informace o úvěrových závazcích fyzických osob podnikatelů a právnických osob.
  • Bankovní registr klientských informací. V tomto registru jsou informace o klientech nejrůznějších bankovních finančních institucí.
  • Nebankovní registr klientských informací. V Nebankovním registru jsou zase klientské informace z nebankovních finančních subjektů.
  • Tento úvěrový registr obsahuje pouze negativní informace o spotřebitelích.

Před žádostí o hypotéku si registry zkontrolujte

Ještě než se pustíte do dlouhé byrokracie kolem hypotéky, raději si zjistěte, jak jste na tom v úvěrových registrech. Oslovte minimálně dva registry a to Bankovní a Nebankovní. Výpisy jsou zpoplatněny v řádech stokorun. Buď si zajdete osobně do klientského centra těchto dvou registrů, nebo na jejich webových stránkách najdete potřebné formuláře a vše vyřídíte buď elektronicky, nebo poštou. Také si nechte vyjet centrální registr na České poště u Czech POINTU.

Vyplatí se registry si projít, abyste pak při jednání s bankou o úvěru nebyli zbytečně zaskočeni.

16.1.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.