RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak ukončit spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví nemovitosti bývá často problematické. Dochází k němu nejčastěji v rámci dědictví. Každý ze spoluvlastníků však může, až na zákonem stanovené výjimky, kdykoli žádat jak o zrušení spoluvlastnictví, tak i o své oddělení ze spoluvlastnictví. Jak tedy spoluvlastnictví zrušit? Obecně platí, že spoluvlastnictví lze zrušit a vypořádat dohodou spoluvlastníků. Taková dohoda musí být písemná a zprostředkuje vám ji každá schopná realitní kancelář nebo právník. Dohoda navíc musí samozřejmě obsahovat přesné detaily o způsobu vypořádání nároků mezi spoluvlastníky.

Vyplacení ostatních nebo rozdělení nemovitosti

Nejčastějším ukončením spoluvlastnictví je vyplacení ostatních spoluvlastníků, čímž se stane jediným majitelem ten, který ostatní vyplatí. Další variantou je rozdělení nemovitosti, pokud je to technicky možné a všechny strany se dohodnou. Tady může být součástí rozdělení i finanční kompenzace.

Když se spoluvlastníci nedohodnou na vyplacení či rozdělení, mohou nemovitost samozřejmě prodat a získané finanční prostředky si rozdělit. V případě, že budete ukončení spoluvlastnictví řešit, budete nejspíše muset spolupracovat i s odborníky - právníky, realitní kanceláří, odhadci, geodety apod.

Když se nedohodnete, na řadě je soud

Pokud se spoluvlastníci nedohodnou, další variantou je podat návrh na rozdělení k soudu. Soud nejprve zkoumá, zda je možné reálné rozdělení věci, a jestli jej lze uskutečnit za přiměřené náklady. Pokud ano, má tato varianta přednost. Pokud by se reálným rozdělením nemovitosti podstatně snížila její hodnota, soud přikáže věc do vlastnictví jednomu nebo více spoluvlastníkům za přiměřenou náhradu, kterou vyplatí ostatním. Tady je však nutné, aby ten, kterému bude nemovitost přikázána, byl dostatečně solventní. Pokud tomu tak není, nařídí soud prodej věci s tím, že výtěžek se rozdělí mezi spoluvlastníky podle velikosti jejich majetkových podílů.

Když řešíte spoluvlastnictví, rozumné je obrátit se na zkušenou realitní kancelář, která vám poradí, případně i vše zajistí.

10.3.2021

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.