RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak velký dům potřebujete?

Když začínáte uvažovat o vlastním bydlení v rodinném domě, na místě je otázka, jak velký dům potřebujete. Obecně si v dnešní době blahobytu lidé pořizují až příliš velké domy, větší než doopravdy potřebují. Málokdo má našetřeno na nový dům, většina lidí si na nový dům bere hypotéku. Tím se zavazuje k dlouholetému splácení. Pro mladou rodinu je velký rozdíl půjčit si 2 miliony nebo 4 miliony korun. Jestli chcete postavit svůj nový rodinný dům co nejlevněji (kdo by nechtěl), pak opravdu zvažte, jak velký dům potřebujete.

Každé dítě vlastní pokoj?

Samozřejmě pětičlenná rodina se třemi dětmi potřebuje větší dům než manželé na důchod. Ale musí mít každé dítě zákonitě vlastní pokoj? Možná se to dá řešit tak, že se šikovně rozdělí velký prostor v podkroví na tři místnůstky a až se děti odstěhují, pak se podkroví předělá na velký prostor pro relaxaci nebo cokoliv jiného. Každopádně počítejte s tím, že děti rostou a časem odejdou. Nač mít příliš velký dům? Velký dům vyžaduje náročnější údržbu, rodina není tolik pohromadě, jsou větší náklady na vytápění a hlavně už výstavba stojí daleko více než u menšího domu.

Menší dům, větší zahrada

Obecně platí, že většina lidí tráví při hezkém počasí raději čas venku než doma. Někteří i při pošmourném počasí. Možná je lepší investovat více do zahrady než do velikosti domu. Prospěje to i dětem. Navíc na stará kolena se zahrádka stává pro většinu z nás důležitější a důležitější.

Menší dům má jednoznačně spousty zcela jasných výhod. Opravdu zvažte, jak velký dům potřebujete. Je nutné mít dvě koupelny, pracovnu, pokoj pro hosty a garáž? Stojí to za to, abyste byli ve finančním stresu třeba o 5 let déle? Možná by bylo lepší za těch 15 let, když doplatíte menší hypotéku, investovat raději než do bydlení, do cestování a poznávání světa. Ale to je samozřejmě individuální.

11.10.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř

Chci zaslat e-book zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.