RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak velký pozemek potřebujete?

Když sháníte stavební pozemek, abyste si mohli na novém místě postavit dům, dobře vybírejte. Pozemek musí mít určitou velikost, aby se tam dům vešel a zůstal vám i kus zahrady. Navíc existují regulační plány daného území, kdy můžete mít zastavěno pouze například 30 % plochy pozemku. A to se do zastavěné plochy počítají všechny stavby včetně chodníků, terasy a zpevněných ploch.

Při výběru pozemku je důležité vědět, jaký typ domu budete stavět. Když to bude například bungalov, je jasné, že na něj budete potřebovat více místa než na patrový rodinný dům. Optimální velikost pozemku na stavbu klasického rodinného domu se uvádí cca 800 metrů čtverečních nebo více. Možná vám bude stačit i menší pozemek, ale už budete nejspíše omezeni místem. Naopak větší pozemek se rozhodně hodí těm, kteří chtějí stavět větší a honosnější rodinný dům a k tomu další stavby – kůlnu, garáž, bazén, zahradní jezírko apod.

Není pozemek jako pozemek

Počet čtverečních metrů není samozřejmě vše. Jsou zde i další důležité faktory, na které se budete dívat:

  • Rovina nebo svah. Nejlepší je samozřejmě pozemek na rovině, ale i svah můžete využít. Vytvoříte zajímavé terasy a i projekt domu můžete svahu přizpůsobit.
  • Pozemek jako nudle. Úzký a dlouhý pozemek může mít hodně čtverečních metrů, ale na stavbu rodinného domu nemusí být vhodný. Nejlepší je čtvercový pozemek, případně obdélníkový, který se čtverci blíží.
  • Stavební pozemek. Vybraný pozemek musí být samozřejmě stavební, nebo alespoň jeho dostatečně velká část. Nesázejte na to, že se změní územní plán a váš pozemek se stavebním stane. Může to trvat léta a kdo ví, jak to dopadne.

Koupí pozemku nic neztratíte. Je to investice do budoucna, i kdybyste na něm zatím nestavěli. Můžete koupit i velký pozemek a pak jej rozdělit na více dílů. Než podepíšete kupní smlouvu, projděte si všechny dostupné informace, a poraďte se se zkušeným makléřem.

31.3.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní kancelář v Brně REMAX

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.