RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak vybrat a koupit ideální byt

Když se rozhodujete o koupi bytu, dříve, než začnete jednat, dobře vše promyslete. Na prvním místě je samozřejmě lokalita. Tu nejde změnit, takže tady nejde dělat kompromisy. Když máte vybranou lokalitu, pak přichází na řadu další krok, a tím je konkrétní představa (požadavky) o vašem bytě. Lokalitu a své požadavky si připravte sami, výběr konkrétního bytu a celý průběh transakce pak ideálně konzultujte se zkušenou a spolehlivou realitní kanceláří.

Nákup bytu je velká akce, kterou člověk řeší jen jednou, případně několikrát za život. Jde o hodně peněz, i proto je potřeba vědět, co vlastně od bytu chcete. Jaké máte požadavky? Jaké otázky si zodpovědět:

  • Lokalita bytu. Lokalita je základ. Záleží na tom, kde chcete žít, kde máte práci, jaká je tam dopravní dostupnost, školy, nemocnice, bezpečnost apod.
  • Cena bytu. Kolik jste ochotni do bytu investovat, případně jaké máte finanční možnosti. Toto je v podstatě jedno z nejdůležitějších kritérií, které vás bude omezovat.
  • Dispozice a výměra bytu. Jak velký by měl byt být? Kolik místností potřebujete? Někdo chce mít alespoň jeden pokoj velký, někdo trvá na balkónu či lodžii, jiný potřebuje dva neprůchozí pokoje. Jak to máte vy?
  • Sklep, patro, typ budovy. Mezi další kritéria patří například požadavek sklepu, jaký je typ domu, ve kterém patře chcete zhruba bydlet, má byt výtah? Panelový či „cihlový“ byt?
  • Družstevní nebo v osobním vlastnictví. Družstevní byt je levnější, ale nemůžete jím ručit u hypotéky. Byt v osobním vlastnictví je opravdu váš a můžete si s ním dělat co chcete bez ohledu na družstvo.
  • Další kritéria. Chcete prosluněný byt orientovaný na jih nebo vám nevadí studenější na severní straně? Nevadí vám bydlet v 15 patrovém domě?

 

Nákup raději s realitkou

S nákupem nemovitostí se váže spousta byrokracie, možná i nějaká rizika. Vždy je lepší spolupracovat se zkušenou a férovou realitkou, která vám pomůže s výběrem, financováním i co nejvýhodnějším nákupem. Makléř vám podle vašich požadavků najde vhodné byty ke koupi, ke kterým byste se sami možná ani nedostali. Byt si samozřejmě zároveň můžete hledat i sami. Neocenitelné na spolupráci s realitní kanceláří jsou především její trefné rady a postřehy. 

Poté co si byt vyberete svůj byt nastávají další formality, se kterými vám opět nejlépe poradí realitní kancelář. Mezi nutné povinnosti před samotnou koupí patří například kontrola listu vlastnictví (věcná břemena, zástavy, exekuce), kontrola rozpisu nájmu nebo zjištění finanční situace domu a budoucích oprav.

22.9.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.