RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak vyřešit úschovu kupní ceny

Při prodeji nemovitostí se operuje s velkými penězi. Na stole je obvykle otázka, k čemu má dojít dříve – k převodu vlastnického práva na katastru nebo k zaplacení kupní ceny? Řešením je právě úschova kupní ceny u spolehlivého schovatele, tedy u nestranné osoby, která bude peníze opatrovat v období mezi podpisem kupní smlouvy a zapsáním vlastnického práva do katastru nemovitostí. Obě strany jsou tak klidné a transakce může proběhnout bez obav. Mezi nejčastější schovatele patří notáři, advokáti, banky a realitní kanceláře. Vyberte si podle referencí a dobrého jména.

Úschova u notáře či advokáta

Všechny uvedené varianty by měly být bezpečné, ale přece jen jsme lidi a advokáti i notáři jsou fyzické osoby, které mohou v extrémně krajním případě uvažovat o zpronevěře. Několikrát se to již stalo, ale stát se snaží jistit i toto riziko. Advokáti mají povinnost evidovat svěřené finance v elektronické knize úschov a celkově jsou svázáni mnoha pravidly ze strany státu. Advokáti jsou obvykle levnější než banky, notáři jsou pak nejdražší, protože se řídí fixním notářským tarifem. Vybírejte někoho známého nebo s výborným doporučením.

Úschova u banky

Banky jsou spolehlivý a nejbezpečnější subjekt, protože za úschovu neručí jedna osoba. Když se nemohou prodávající a kupující domluvit na konkrétním advokátovi, notáři nebo realitní kanceláři, banka je schůdnou variantou. Sice u banky zaplatíte více než u advokáta nebo u realitky, ale máte prakticky stoprocentní jistotu, že vše proběhne bez zádrhelů.

Úschova u realitní kanceláře

Většina realitních kanceláří nabízí i úschovu kupní ceny. Problémem trošku je, že zákon o realitním podnikání je stále v nedohlednu. Tím pádem neexistují jasná pravidla, která by musely realitní kanceláře dodržovat. Tuto úschovu bereme jako nebezpečnou! Stačí aby se dostalo (s.r.o.) do finančních problémů a peníze jsou fuč. Vždy využívejte úschovu kupní ceny u advokáta, notáře anebo banky!

Celá věc kolem úschovy kupní ceny musí být náležitě smluvně ošetřena, ať už si vyberete jako schovatele kohokoliv.

5.9.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř Brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.