RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak zlegalizovat černou stavbu?

Co je to černá stavba?

Zcela běžně se zjistí černé stavby při koupi nemovitosti, kdy skutečná zastavěná plocha domu neodpovídá údajům vedených v katastru nemovitostí. Jedná se o stavbu, nebo terénní úpravu, která byla postavena bez příslušného řádného stavebního povolení, nebo v rozporu s ním. V mnoha případech také dojde k řešení černé stavby na udání např. majitele sousedního pozemku apod.

černá stavba

Co následuje?

Stavební úřad provede místní šetření, zda se opravdu jedná o černou stavbu a ze zákona musí povinně zahájit řízení o odstranění černé stavby. Jelikož se černé stavby nepromlčují,  může být řízení o jejich odstranění zahájeno i po několika desetiletích. 

Jak postupovat?

Způsoby jak stav napravit:

  1. Pokud se jedná o černou stavbu nebo přístavbu domu, která není vedena v katastru nemovitosti neexistuje anebo se nedochovala žádná projektová dokumentace je nutné pro její legalizaci vypracovat pasport stavby autorizovanou osobou a geometrický plán od oprávněného geodeta, který zaměří hranice stavby.
  2. V případě, že se zachovala původní stavební dokumentace ke stavbě nebo přístavbě, která sloužila v minulosti k vydání stavebního povolení je potřeba zkontrolovat se skutečným stavem stavby nebo přístavby. V tomto případě není potřeba vypracovat pasport stavby ale pouze jen geometrické zaměření. Pokud se ale aktuální stav stavby nebo přístavby odlišuje od projektové dokumentace je potřeba pasport vypracovat.
  3. Potvrzený pasport stavby, popřípadě stavební dokumentace a geometrický plán, vlastník podá s návrhem na návrh na zápis změn na příslušný katastrální úřad v místě stavby, a tento změny provede.

jak zlegalizovat černou stavbu

Upozornění: 

Pokud přístavba k původní stavbě stojí na parcele typu jako zahrada, orná půda, travnatá plocha apod. budete muset doložit stavebnímu úřadu, že proběhlo řízení o vynětí ze zemědělského půdního fondu (ZPF). Toto budete muset vyřídit na odboru životního prostředí, příslušného městského úřadu. Novela stavebního zákona zavedla nové pravidla a to, že stavby do 25 m² a do pěti metrů výšky na pozemku u rodinného domu či chaty se obejdou bez jakéhokoliv povolování.

Závěrem:

Pokud provede vlastník změnu v katastru nemovitostí je povinen do 31.1. následujícího kalendářního roku, kdy ke změnám došlo, podat dodatečné daňové přiznání na daň z nemovitosti u příslušného finančního úřadu.

4.4.2019

Další dotazy vám zodpoví: Pavel Vlček, telefon: 602 317 331, email: pavel.vlcek@re-max.cz

Pavel Vlček realitní makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.