RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak zrušit rezervační smlouvu

Rezervační smlouvou si rezervujete nákup dané nemovitosti. Rezervační smlouva je platná po podpisu všech tří stran obchodu a zaplacení rezervačního poplatku. Samozřejmě vždy záleží na tom, jak daná rezervační smlouva konkrétně vypadá, ale když se objeví zásadní problémy, neměl by být problém ji zrušit. Jestliže už je zaplacený rezervační poplatek, záleží na dohodě s realitní kanceláří a prodávajícím (který má nárok na smluvní pokutu). Se slušnou realitní kanceláří se vždy dohodnete a finální slovo tak bude mít prodávající.

Když například po podpisu rezervační smlouvy a ještě před zaplacením rezervačního poplatku zjistíte zásadní nesrovnalosti, určitě máte právo od smlouvy odstoupit. Mezi zásadní nesrovnalosti patří například zjištění, že není přístupná příjezdová cesta, nebo že nemovitost vlastní více než jeden vlastník apod. Standardně smlouva nabývá účinnosti až po zaplacení rezervačního poplatku (zálohy na kupní cenu nemovitosti).

Když nezaplatíte rezervační poplatek, obvykle smlouva zanikne

Když jste ještě nezaplatili rezervační poplatek a ve smlouvě není uvedena pokuta, za toto nezaplacení, pak stačí jednoduše poplatek nezaplatit, oznámit nejlépe i písemně, že rezervační smlouvu rušíte a nemovitost koupit nechcete. Pokud nedojde k úhradě rezervačního poplatku ze strany klienta ve stanoveném čase a nenastane ani jiná forma dohody o prodloužení stanovené lhůty, obvykle dojde k zániku smluvního vztahu mezi klientem a majitelem nemovitosti a není potřeba žádná další aktivita ani právní kroky. 

Když máte problém, poraďte se s jinou realitkou

Když se chováte korektně a nákup nemovitosti si z dobrého důvodu rozmyslíte, měla by vám férová realitní kancelář vyjít vstříc, ať už je rezervační smlouva napsaná jakkoliv. Když budete mít přece jen problémy, oslovte jinou zkušenou realitku, která vám může pomoci problém vyřešit.

Když jste tedy ještě rezervační poplatek nezaplatili, rezervační smlouvu můžete obvykle jednoduše zrušit. Když už jste jej zaplatili, záleží na konkrétní rezervační smlouvě a dohodě s vaší realitní kanceláří.

24.11.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.