RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jak zrušit věcné břemeno (užívání)

Věcné břemeno opravňuje danou osobu užívat cizí věc pro vlastní potřebu. Vlastník nemovitosti však nese všechny omezení věcného břemene a musí „věc“ udržovat v dobrém stavu. Typickým příkladem věcného břemena je například studna a její užívání, nebo třeba také situace, kdy rodiče darují nemovitost svým dětem, ale nechají si zřídit věcné břemeno pro klidné stáří (dožití). Tím je například právo užívat určité místnosti, sklep apod.

Nový vlastník (děti) musí s takovým břemenem „strpět“ rodiče v domě plus musí prostory udržovat na své náklady. Když chcete takovou nemovitost prodat, je to možné, ale věcné břemeno přechází na nového vlastníka. V takových případech je navíc velmi obtížné určit hodnotu nemovitosti.

Zrušení věcného břemena

Věcné břemeno není převoditelné. Končí tedy smrtí uživatele (firmy) nebo i dalšími způsoby. Pojďme se na ně podívat:

  • Ke zrušení věcného břemena stačí obyčejná písemná dohoda mezi vlastníkem a oprávněným.
  • Smrt oprávněného. Věcné břemeno se nedědí a tím pádem zaniká se smrtí oprávněného. K výmazu břemena z katastru potřebujete úmrtní list oprávněného.
  • Oprávněná osoba se stane spolumajitelem. V případě, že se zřizovatel břemena stane spolumajitelem nemovitosti, věcné břemeno již nemá smysl.
  • Promlčení po 10 letech. Pakliže oprávněný neužívá věcné břemeno po dobu 10 let (ani se ho nedomáhá), je možné toto právo promlčet.
  • Rozhodnutí soudu. V některých případech je možné požádat soud o zrušení břemene, pokud existuje hrubý nepoměr mezi výhodou oprávněného a povinností povinného. Doložení tohoto nepoměru je však složité.

Výmaz věcného břemene se řeší na katastru nemovitostí a kromě příslušných dokladů budete muset zaplatit ještě poplatek 1000 korun.

Ideální je poradit se se zkušeným makléřem, který vám vysvětlí, co dělat s nemovitostí, která je zatížená věcným břemenem (užívání).

17.9.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek majitel

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.