RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jaké jsou realitní provize v zahraničí

Začněme tím, jaké jsou běžné realitní provize v České republice. Obvyklá výše je u nás 3 až 5 % z kupní ceny + DPH podle kvality služeb realitní kancelář a profesionality makléře. U zprostředkování pronájmů bývá provize ve výši jednoho nebo dvou měsíčních nájmů + DPH rovněž podle kvality služeb realitky. Provize se většinou započítá do kupní ceny a z toho zaplatí.

Když se budeme bavit o Evropě, pak se zde provize pohybují cca v rozmezí od 2 do 6 % kupní ceny. Česká republika je tak zhruba v průměru, rozhodně nepatří mezi drahé destinace z hlediska výše provizí. Nutno podotknout, že v zahraničí se většinou provize platí na každé straně obchodu tzn. kupující i prodávající mají svého makléře, který dostane svoji odměnu. Výsledná provize v zahraničí tak bývá často dvojnásobná než u nás v ČR!

Pojďme se podívat na některé vybrané státy a průměrné realitní provize z prodeje nemovitostí - pro jednu stranu obchodu. Jak je psáno výše často je však částka nakonec dvojnásobná:

  • Velká Británie: 2-3 % z kupní ceny
  • Finsko: 4 % z kupní ceny
  • Slovensko: 3-6 % z kupní ceny
  • Dánsko: 2-4 % z kupní ceny
  • Belgie: 3-5 % z kupní ceny
  • Česko: 3-5 % z kupní ceny
  • Rakousko: 3 % z kupní ceny

Povinná licence a drtivá většina obchodů přes realitky?

Výše provize v Česku nijak nevybočuje. Čím je Česko typické, to je skutečnost, že se u nás spousta transakcí odehrává bez realitních kanceláří. Díky novým technologiím sice procento prodejů nemovitostí přes realitní kanceláře roste, ale oproti jiným zemím Evropy jsme stále spíše na chvostu. Například v Belgii musí být všechny transakce přes realitky (ze zákona), ve Velké Británii se realizuje až 90 % obchodů s nemovitostmi přes realitní kanceláře, v Dánsku je to přes 95 %, na Slovensku přes 70 %, ale třeba ve Francii jen 50 %. Někde musí mít makléři povinně licenci, jinde ne (v ČR již licenci makléři mít musí také).

14.6.2020

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní kancelář RE/MAX Delux Brno

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.