RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jaký byt chcete vs. jaký si můžete dovolit

V této otázce bývá hodně často nepoměr u bytů i u rodinných domů. Děti chtějí mít každé svůj pokoj, otec chce mít svou pracovnu, matka velkou a prostornou kuchyni. Nejlépe mít i pokoj pro hosty a garáž, že? Otázkou však je, jestli na takové bydlení máme prostředky. Není lepší ušetřit peníze, které znamenají v podstatě energii, čas na zábavu, relaxaci a koníčky?

Další věc je představa, jak bude naše situace vypadat za 5, 10 nebo i 25 let. Byt nebo dům vám vydrží podstatně déle než jiné věci. Už při jeho nákupu je potřeba myslet dopředu. Když už teď máte velké děti, za 10 let budete nejspíše bydlet sami a dvě koupelny budou asi zbytečné.

Opravdové potřeby a možnosti

Napište si na papír své potřeby, přes které nejede vlak, dále pak věci, které opravdu v novém bytě chcete mít, a v neposlední řadě své finanční možnosti.

  • Co potřebujete. Sepište si, co opravdu potřebujete. Když máte 4 děti, nemůže vám stačit byt 1+1. Když pracujete z domu, potřebujete nutně pracovnu. Když chcete bydlet se spolubydlícím, potřebujete každý vlastní pokoj. Dejte si na papír, co opravdu od svého bytu vyžadujete, jaké jsou vaše základní potřeby.
  • Co chcete v bytě opravdu mít. Máte sepsané nutné potřeby. Popřemýšlejte, co byste opravdu v bytě mít chtěli. Chcete mít dost velkou koupelnu, aby se tam vešla vana? Je pro vás důležitý balkón či lodžie, protože jste kuřáci? Chcete mít alespoň jeden velký pokoj, aby se v něm scházela celá rodina a nebyl každý zavřený ve svém pokoji? Sepište si, co je pro vás důležité.
  • Na co máte prostředky. Samozřejmě si spočítejte, kolik můžete do bytu investovat. Většinou mají lidé omezené prostředky, navíc není dobré se zadlužit tak, že budete následujících 20 let v permanentním stresu. To už je možná lepší ustoupit z některých svých požadavků, že?

 

Když dáte dohromady své potřeby a možnosti, měl by vám vyjít jasný obraz, jak velký byt chcete a jaký si můžete dovolit. Když spolu představy a možnosti kolidují, musíte k sobě obě strany přiblížit. Sehnat více peněz a zároveň snížit své požadavky. Obecně platí, že až najdete kompromis, můžete teprve začít řešit nákup bytu nebo výstavbu domu. Poraďte se na toto téma i se svou realitní kanceláří, makléři mají totiž spousty praktických zkušeností přímo z oboru.

19.9.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Tomáš Šimek

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.