RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Jaký zvolit projekt na dům – typový vs. individuální

Když plánujete stavbu domu, prvním krokem je si ujasnit, jaký dům vlastně chcete. Nejen jaký chcete, ale kolik na něj máte prostředků, jak velký bude, z jakých materiálů, a kolik do něj chcete investovat. Když už máte představu, přichází na řadu projekt. Stačí vám typový projekt domu, kterých už je několik postavených, nebo si necháte udělat individuální projekt na míru svým představám?

Typový projekt

Typový projekt má dvě hlavní výhody. První výhodou je fakt, že za něj zaplatíte o dost méně než za projekt, který by vám dělal architekt na míru. Druhou výhodou je možnost podívat se na stejný dům, který už je postavený. Získáte tak přesnou představu, jak váš dům bude dispozičně vypadat. Když vidíte už hotový dům, je to úplně něco jiného, než když jej vidíte jen na papíře, v lepším případě ve vizualizaci na počítači.

Typový projekt najdete v katalozích stavebních firem nebo na internetu. Rychle uvidíte, kolik stojí nejen projekt, ale také výstavba domu. Součástí takového projektu bývá i příloha se žádostí o vydání stavebního povolení. Cena takového projektu bývá cca 20 000 Kč. U typových projektů můžete také nechat zapracovat drobné změny, takže nakonec budete mít svůj originál. Sice to zvyšuje cenu projektu, ale pořád je to jednodušší než kompletně nový projekt.     

Individuální projekt

Jestliže jste nenašli mezi typovými projekty dům, který si představujete, nebo máte jasné představy, pak si nechte vypracovat vlastní originální projekt. Zaplatíte za něj o dost více, ale přece jen v domě budete bydlet celý život, takže ta investice za to stojí. Individuální projekt znamená také spoustu času stráveného s architektem, neustálou komunikaci a celkově více času. Důležitý je i výběr kvalitního architekta, který váš dům zasadí i do konkrétního místa. Určitě budete mít z individuálního projektu lepší pocit, protože tak sami vytváříte svoje bydlení.

V praxi se může ukázat, že dům s individuálním projektem má nějaké chyby, se kterými jste nepočítali. Naopak typový projekt je ověřen výstavbou spousty stejných domů. Volba je vždy na konci na vás, hodně štěstí!

28.11.2019

Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz

Realitní makléř

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.