RE/MAX Delux
+420 602 703 897 Máte dotaz? Kontaktujte nás na +420 602 703 897

Kácení stromů na vlastním pozemku

Máte na zahradě nebo jinde na svém pozemku stromy, které potřebujete pokácet? Pro kácení stromů platí určitá pravidla, ale ve většině případů strom u sebe na zahradě pokácet můžete i bez povolení. Výjimkou jsou velké stromy, které mají obvod kmene větší než 80 cm (ve výšce 130 cm nad zemí), u takových stromů budete potřebovat povolení městské části nebo obce. A také nemůžete kácet stromy, kde zrovna hnízdí ptáci.

Kácení dřevin ve vegetačním klidu

Dalším omezením je skutečnost, že některé stromy (nejlépe všechny) můžeme kácet jen ve vhodném období, kdy jsou ve vegetačním klidu, tedy přes zimu. Vyhláška v § 5 říká, že kácení dřevin se provádí v období jejich vegetačního klidu, tedy v období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny. Není přesně řečeno kdy, ale jedná se o období mezi říjnem a březnem, tedy přes zimu. 

Ovocné stromy kácet můžete

Bez povolení je možné kácet také ovocné stromy a živé ploty. Nesmí se však jednat o významné a památné stromy a nesmí v koruně hnízdit ptáci. Obvod kmene zde však nehraje roli. Stejně tak je možné stromy zkracovat a prořezávat, ale u vzrostlejších stromů to může být trochu problém. Když si na kácení nebo zkracování stromů netroufnete, můžete pozvat odborníky, tzv. stromolezce, kteří strom bezpečně pokácí.

Kácet stromy je celkem jednoduché, ale je dobré si uvědomit, že vzrostlé stromy jsou základem zahrady. Bez nich na zahradě vždycky něco chybí. Když je strom vážně poškozený a ohrožuje okolí, nebo když budete v daném místě stavět dům, pak je kácení nevyhnutelné, ale je dobré kácení opravdu rozmyslet. Raději nové stromy sázejme, než je bez zvláštního důvodu kácejme!

24.12.2020

Chci zaslat e-book jak prodat nemovitost zdarma do emailu!

Nenašli jste, co jste hledali?

Zkuste naše fulltext vyhledávání.
Hledat

Doporučené stránky

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.